Kongres vstupuje do závěrečné konfrontace s Bushem o odchodu z Iráku

Američtí zákonodárci předloží prezidentovi k podpisu normu stanovující odchod amerických vojsk z Iráku do konce března příštího roku. A to i přes odpor George Bushe, oznámil šéf Demokratů v Senátu John Reid. Konfrontace mezi prezidentem a demokratickou většinou v Kongresu se tak vyostřila na zatím nejvyšší míru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Alexandr Pícha

Na prosazení zákona o stažení vojáků z Iráku se dohodli zástupci většinových demokratů ze Sněmovny reprezentantů i Senátu.

Prezident George Bush už ale oznámil, že bude návrh vetovat, a to i přesto, že obsahuje také jím požadované navýšení rozpočtu na Irák i Afghánistán.

Zástupci obou komor Kongresu dali prezidentu Bushovi za podmínku, že musí zaručit stabilizaci vlády premiéra Málikího a odzbrojení extrémistických milicí v Iráku. Pokud to nezajistí, Kongres do šesti týdnů zákon o stažení amerických vojáků schválí a dá ho prezidentu Bushovi k podpisu.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme