Kongresmani se ptají na podrobnosti irácké operace

Americký Kongres jedná o případném útoku na Irák. Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, senátoři chtějí přimět Bílý dům, aby upřesnil své plány na svržení Saddáma Husajna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Zákonodárci, kteří se s administrativou shodují na nebezpečnosti režimu iráckého prezidenta Saddáma Husajna, chtějí především slyšet, zda Bílý dům chystá útok na Irák jako vojenskou operaci, nebo se bude spoléhat na jiné možnosti. Pentagon už dříve v tomto týdnu uvedl, že Irák má své biologické, jaderné a chemické kapacity hluboko v podzemí a chemické laboratoře může mít na maskovaných civilních vozidlech.

Stovky letadel a čtvrt milionu vojáků by podle expertů potřebovali Američané na provedení účinné akce. Senátory zajímá, jak by se taková operace odrazila na další destabilizaci situace na Blízkém východě, kolik by to stálo a také, kdo by Saddáma Husajna v čele Iráku nahradil.

Z Pentagonu pronikly do amerického tisku zprávy, že vojenská operace není na spadnutí a mluví se až o příštím jaru.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme