'Nechejte ho v klidu pracovat.' Kongresmani se kvůli vyšetřovateli Muellerovi postavili Trumpovi

Američtí politici varují prezidenta Donalda Trumpa před zásahy do práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Bývalý ředitel FBI se zabývá ruským ovlivňováním amerických prezidentských voleb a šéf Bílého domu ho opakovaně kritizoval - naposledy v neděli na svém twitteru.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exředitel FBI a zvláštní vyšetřovatel v aféře kolem ruského vlivu Robert Mueller

Exředitel FBI a zvláštní vyšetřovatel v aféře kolem ruského vlivu Robert Mueller | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Prezident Trump se podivoval nad tím, že v Muellerově týmu zasedá řada demokratů - a mezi nimi i velcí příznivci Hillary Clintonové - ale žádný republikán, což považoval za nespravedlivé. Tvrzení ovšem není pravdivé, protože sám Mueller je členem Republikánské strany.

Trump rovněž znovu zdůraznil, že mezi jeho štábem a Ruskem nebyly žádné dohody, a vyšetřování označil za „hon na čarodějnice“, který nikdy neměl začít.

Prezidentovy výroky nezůstaly bez odezvy. Například senátor Lindsey Graham Trumpa varoval, aby se nepokoušel Muellera odvolat, protože by to podle něj byl začátek konce jeho prezidenství.

Senátor Jeff Flake pro změnu označil Trumpova slova za snahu vytvořit podhoubí pro budoucí propuštění Roberta Muellera.

Klid na práci pro zvláštního vyšetřovatele žádá i vlivný senátor John McCain či předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Lídr demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer pak obvinil Trumpa, že se snaží postupným vypouštěním balonků diskreditovat Muellerovo vyšetřování.

Bývalí Trumpovi poradci Manafort a Gates čelí dalším obviněním z podvodů a praní špinavých peněz

Číst článek

Právník Bílého domu Ty Cobb nicméně tvrdí, že prezident propouštění Roberta Muellera nezvažuje.

'Spojenci při zveřejňování lží'

Donald Trump se znovu pustil i do bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho a jeho dočasného nástupce Andrewa McCabea. Oba muže - rovněž republikány - označil za spojence při údajném zveřejňování lží a korupci, která podle prezidenta sahala až od nejvyšších pater FBI.

Poukázal na to, že McCabeova manželka dostala na svou politickou kampaň dary od přítele Hillary Clintonové.

McCabea ministr spravedlnosti Jeff Sessions minulý pátek propustil, a to jen dva dny předtím, než by měl nárok na penzi. Funkci přitom opustil už v lednu. Podle Sessionse interní vyšetřování ukázalo, že McCabe svévolně vypouštěl informace do médií a několikrát lhal pod přísahou.

Bývalá dvojka FBI to odmítá a považuje to za odvetu ze strany Bílého domu. McCabe si podle zdrojů agentury Reuters dělal poznámky ze svých jednání s Trumpem - mimo jiné o údajném prezidentově tlaku na bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho, aby ukončil vyšetřování ruského vměšování. Tyto poznámky by mohl předat Muellerovi.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme