Konkláve se sejde k volbě nového papeže v úterý 12. března

Kardinálové se v úterý sejdou v Sixtinské kapli, aby vybrali nástupce papeže Benedikta XVI., který se v únoru vzdal úřadu. Volba nové hlavy katolické církve se bude tradičně konat za zavřenými dveřmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mniška ukazuje na komín nad Sixtinskou kaplí, z něhož vychází bílý kouř oznamující věřícím, že právě byl zvolen nový papežem kardinál Joseph Ratzinger | Zdroj: Reuters

Na datu hlasování se kardinálové dohodli na odpolední kongregaci. Habemus datum, tedy latinsky „máme datum“, oznámila o něco později vatikánská tisková služba.

Nejprve se v úterý ráno 115 kardinálů volitelů sejde ve svatopetrské bazilice na mši za zvolení papeže. Samotná volba v Sixtinské kapli začne v odpoledních hodinách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy k volbě nového papeže sleduje v Římě zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Před vstupem do kaple kardinálové odevzdají mobilní telefony, tablety a počítače. Ke zvolení papeže se musí na jednom jménu shodnout dvě třetiny volitelů, tedy 77 kardinálů.

Původně mělo rozhodovat o nové hlavě katolické církve 117 kardinálů. Jeden z nich se ale omluvil pro nemoc, která mu neumožňuje přicestovat do Vatikánu. Další se vzdal církevní hodnosti kvůli podezření ze sexuálního obtěžování mladých kleriků v 80. letech.

Debaty o datu hlasování trvaly relativně dlouho. Kardinálové se v takovém počtu sházejí mimořádně, takže toho využili i k diskuzím na jiná témata jako jsou finance, jak si poradit s útoky na katolickou církev nebo jak organizovat lepší spolupráci mezi jednotlivými biskupy a Vatikánem.

Bílý kouř nad Sixtinskou kaplí

Někteří kardinálové usilovali o to, aby se volba neodkládala a uskutečnila se co nejdříve. Americký kardinál Timothy Dolan dokonce v žertu prohlásil, že by už chtěl jet domů. Po deseti dnech ve Vatikánu ho trápí odloučení od jeho diecéze.

Jiní kardinálové zase nechtěli čas před hlasováním zkracovat. Zastávali názor, že by bylo lepší počkat, protože mezi voliteli není jasný favorit. Jak dlouho se budou volitelé rozhodovat, není jasné. Poslední volba papeže trvala dva dny a dá se očekávat, že tak tomu bude i tentokrát.

O zvolení nového papeže se věřící dozvědí díky bílému kouři nad Sixtinskou kaplí. Pokud se ovšem z komína objeví šedý kouř, znamená to, že volba byla neúspěšná.

Benedikt na jméno svého nástupce čeká v letním papežském sídle v Castel Gandolfo, kam se uchýlil poté, co dobrovolně abdikoval. K odchodu z čela katolické církve se rozhodl podle oficiální verze ze zdravotních důvodů.

Italská média nicméně upozornila na to, že k rezignaci ho mohly donutit skandály, které nedávno zasáhly katolickou církev, od sexuálního zneužívání nezletilých kněžími po praní špinavých peněz Vatikánem.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme