Konopí k léčbě vypěstuje v Itálii armáda. Zajistí bezpečnost i nižší cenu

Italská armáda bude pěstovat konopí pro výrobu marihuany. Pomůže tak pacientům, kteří potřebují drogu k léčbě, a zároveň zajistí bezpečnost pěstování. Rostliny dodávané vojáky budou také levnější než konopí z dovozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konopí | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Dohodu o pěstování pro zpracování konopí na léky spolu podepsaly italské ministryně zdravotnictví a obrany.

V armádních laboratořích budou rostliny pod dohledem nejen zahradníků, ale hlavně ozbrojených mužů, což by farmaceutické firmy nemohly zajistit.

Léčebné konopí už se sice v italských lékárnách prodává několik let, pochází ale z legálních pěstíren v Nizozemsku a pro mnoho nemocným je kvůli vysoké ceně nedostupné.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Itálii budou vojáci pěstovat léčebné konopí. Podrobnosti přidává redaktor Pavel Novák

Italská ministryně obrany Roberta Pinottiová ujistila, že armádní laboratoře už mají zkušenosti s výrobou některých léků a na pěstování konopí rozhodně nechtějí vydělávat.

„Cílem není zisk, ale výroba léků, která by nemusela být obchodně zajímavá, protože se dají použít pro vzácně se vyskytující choroby a jen v určitých případech. Mohou ale někdy zachránit nebo alespoň zjednodušit život. Mohou například pomoci při léčení nádorů,“ řekla ministryně.

První konopí vypěstované v pilotním projektu v armádních sklenících se bude sklízet příští rok, koncem roku by pak měly výrobky z domácí produkce přijít na pulty lékáren.

Do Česka se první konopí pro léčebné účely dovezlo teprve letos na jaře, ale kvůli problémům se zaváděním elektronických receptů se zatím nepředepisuje. Stát zároveň vypsal tendr na pěstování rostlin přímo v Česku, přihlásilo se do něj 16 firem.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme