Kanada 6:1 Česko

Konrád Hejmo má podporu řádových bratrů v Polsku

Polský dominikán Konrád Hejmo, podezřelý ze spolupráce se státní bezpečností, nebude zatím vykonávat funkci ředitele domu pro polské poutníky v Římě. Rozhodl o tom provinciál řádu po jednání ve Vatikánu. Za otce Hejma se ale postavili jeho řádoví bratři v Polsku. Tvrdí, že šéf Institutu národní paměti zveřejněním Hejmova jména coby udavače, překročil zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konrad Stanislaw Hejmo | Zdroj: ČTK

Někteří dominikáni jsou přesvědčení, že Kondrad Hejmo je spíše obětí než spolupracovníkem tajných služeb, a pokud se jeho vědomé kontakty s komunistickou rozvědkou potvrdí, pak je mu třeba odpustit. Dominikáni se domnívají, že šéf Institutu národní paměti Leon Kieres překročil zákon, když oznámil, že oním dlouho hledaným konfidentem v blízkosti papeže Jana Pavla II. byl otec Hejmo.

Provinciál řádu mu sice dnes pozastavil funkci ředitele centra pro polské věřící při Vatikánu, Hejmovu vinu ale také začíná zpochybňovat, přestože ještě před několika dny tvrdil, že Hejmovy svazky jsou šokující. "Viděl jsem jeho svazky a četl jsem je. Nejsem v tom ale odborník a na základě pouhého nahlédnutí do spisů nechci rozhodovat o osudu člověka," prohlásil Maciej Zieba v rozhovoru pro polský rozhlas z Říma.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme