Koňské maso našli i v těstovinách v rakouském supermarketu

Také Rakousko hlásí první případ, kdy se v potravinách našlo nepřiznané koňské maso. Výrobek pocházel z Německa a byl k dostání v síti supermarketů LIDL. Firma ho stahuje z prodeje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koňské maso

Koňské maso | Zdroj: Reuters

Měly to být tortellini s hovězím masem, laboratorními testy v nich ale byl odhalen podíl masa koňského. Kolik koniny přesně v náplni uvnitř těstovin bylo, budou rakouské úřady vědět začátkem příštího týdne.

Koňské maso se v Rakousku našlo v rámci zpřísněných kontrol, které se v posledních dnech zaměřují hlavně na výrobky z hovězího, například lasagne nebo různé burgery.

Mluvčí společnosti Lidl Jitka Vrbová Radiožurnálu řekla, že se toto zboží na českém trhu vůbec neobjevilo:

„Tortellini, které naše společnost prodávala v Rakousku a kde bylo nalezeno DNA koňského masa, se na českém trhu vůbec nevyskytují.“

Skandál s koňským masem již hýbe Velkou Británií, Irskem, Německem a Francií.

Britská policie již v souvislosti s podvody kolem koňského masa zatkla tři lidi. Stopy koňského masa prokázaly první testy čerstvé boloňské omáčky, kterou prodává řetězec ASDA. Zároveň se na Britských ostrovech objevilo první podezření na výskyt koniny v čerstvém masném výrobku.

Vyšetřování probíhá také ve Francii a v Německu. Francouzské ministerstvo zemědělství zastavilo licenci společnosti Spanghero, která podle prokazatelných důkazů vědomě vydávala koňské maso za hovězí.

Důvěra spotřebitelů byla otřesena také v Německu, kde našli nesprávně označené balení lasagní. Dva velké obchodní řetězce, Real a Edeka, stáhly všechny tyto těstovinové polotovary. Jen v Braniborsku šlo o 26 000 balení.

Britská policie začala zatýkat kvůli skandálu kolem koňského masa

Číst článek

Lasagne z koňského masa Findus - infografika | Foto: ČRo

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme