Koňské maso se v Británii dostalo i do školních jídelen

Další tři policejní razie v podnicích, které nejspíš figurují v podvodech s masem, hlásí Velká Británie. Tamní úřady také potvrdily, že se hovězí maso kontaminované koninou dostalo do 47 škol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koňské maso

Koňské maso | Zdroj: Reuters

Koninu obsahovaly masové koláče, které byly na jídelníčku školských institucí v hrabství Lancashire. Stopy koňské DNA v hovězích výrobcích hlásí také cateringová společnost Compass Group a jeden z největších hotelových řetězců v Británii, Whitbread.

Další laboratorní testy u produktů nabízených obchodními řetězci nic nového nepřinesly. Přimíchané koňské maso obsahovaly jen ty hotové výrobky, které už z regálů zmizely v posledních dvou týdnech.

Britští policisté a úředníci potravinářské inspekce FSA podnikli další tři razie v podnicích na zpracování masa, které nejspíš v potravinových podvodech figurují. Britská policie již v souvislosti s podvody kolem koňského masa zatkla tři lidi. Pravděpodobná jsou ale další zatčení.

Koňské maso našli i v těstovinách v rakouském supermarketu

Číst článek

Nově se nepřiznané koňské maso objevilo také v Rakousku. Tortellini s hovězím masem kontaminovaným koninou pocházel z Německa a byl k dostání v síti supermarketů LIDL. Firma ho stahuje z prodeje.

Mluvčí společnosti Lidl Jitka Vrbová Radiožurnálu řekla, že se toto zboží na českém trhu vůbec neobjevilo:

„Tortellini, které naše společnost prodávala v Rakousku a kde bylo nalezeno DNA koňského masa, se na českém trhu vůbec nevyskytují.“

Vyšetřování probíhá i ve Francii a v Německu. Francouzské ministerstvo zemědělství zastavilo licenci společnosti Spanghero, která podle prokazatelných důkazů vědomě vydávala koňské maso za hovězí.

Důvěra spotřebitelů byla otřesena také v Německu, kde našli nesprávně označené balení lasagní. Dva velké obchodní řetězce, Real a Edeka, stáhly všechny tyto těstovinové polotovary. Jen v Braniborsku šlo o 26 000 balení.

Britská policie začala zatýkat kvůli skandálu kolem koňského masa

Číst článek

Lasagne z koňského masa Findus - infografika | Foto: ČRo

Jiří Hošek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme