Kontaktní skupina v Minsku dohodla nové příměří na Ukrajině, tvrdí TASS

Účastníci minských jednání se dnes údajně dohodli na režimu příměří na východě Ukrajiny a na jeho kontrole. Dojednali prý také postup stažení těžké výzbroje a pravděpodobně i budoucí právní status Donbasu. Oznámila to ruská agentura TASS s odkazem na nejmenované zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma a ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov po schůzce kontaktní skupiny v Minsku

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma a ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov po schůzce kontaktní skupiny v Minsku | Zdroj: Reuters

Kontaktní skupina, tedy zástupci mocností zapojených do řešení ukrajinské krize, se má v běloruském Minsku oficiálně sejít až ve středu.

Představitelé Ruska v podobě velvyslance v Minsku Michaila Zurabova, proruských rebelů, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Ukrajiny ale jednali už vpředvečer schůzky, na kterou se do Minsku sjedou i zástupci Německa a Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontaktní skupina v Minsku údajně dojednala nové příměří na Ukrajině. Z Mariupolu se přihlásil zpravodaj Martin Dorazín

Informace z jednání jsou zatím velmi kusé, neúplné a nejasné. Pravidla či dokonce mírový plán, na kterém se kontaktní skupina dohodla, předloží ve středu na schůzce prezidentů Ruska, Ukrajiny, Francie a německé kancléřky, pokud do Běloruska opravdu dorazí.

Nikdo ze sezvaných prezidentů - Vladimir Putin, Petro Porošenko, François Hollande - ani kancléřka Angela Merkelová totiž svou účast v minských mírových jednáních, která by pro vývoj na východní Ukrajině mohla být rozhodující, nepotvrdil.

Boje na východě Ukrajiny nabírají před mírovým jednáním na intenzitě

Číst článek

Pokud by ale zastavení bojů účastníci schůzky schválili, byl by to určitý zlomový moment v zastavení eskalace konfliktu, přestože například v Mariupolu je konec války v nedohlednu. Dnes ráno byly ve městě slyšet výbuchy a ostřelování vesnic v jeho okolí. Podobná situace je po celé Doněcké oblasti.

Zvláštní zpravodaj ČRo: Mariupol se vzpamatovává z krvavého raketového útoku

Číst článek

Příměří na východní Ukrajině sice teoreticky platí už od minských dohod v září, ale žádná ze stran ukrajinského konfliktu ho nedodržuje. Je otázka, jestli pro ně zítřejší výzva prezidentů a spolkové kancléřky bude dostatečným signálem, aby přerušily veškeré bojové akce.

Ukrajina se nechala slyšet, že by byla ochotná na příměří přistoupit, z ruské strany zaznívá totéž. Stejná situace se však opakovala už několikrát a příměří vydrželo vždy jen několik dnů.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme