Kontrolní výbor europarlamentu se příští rok chystá do Česka. Zaměří se na čerpání evropských fondů

Zástupci výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu budou počátkem příštího roku v Česku zjišťovat, jak země za posledních pět let upravila svůj přístup k nakládání s prostředky z Evropské unie. Europoslance bude zřejmě zajímat, jak Praha zareagovala na doporučení, která Česká republika dostala v roce 2014 po předchozí návštěvě členů výboru. Nová mise výboru je nyní předběžně plánovaná na konec února.

Tento článek je více než rok starý.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament v Bruselu

Evropský parlament v Bruselu | Zdroj: Reuters

Podle Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který je členem výboru, bude hlavním cílem cesty europoslanců ochrana finančních zájmů EU. „Bude tedy zaměřena na kontrolu celého managementu evropských fondů v souvislosti se střetem zájmů Andreje Babiše,“ napsal europoslanec ve středu na twitteru.

Okolnosti čerpání peněz z evropských fondů v Česku se v posledních dnech probíraly nejen na zasedání výboru, ale také přímo na plénu europarlamentu, a to v souvislosti s auditem dotací pro firmy z koncernu Agrofert. Podle předsedkyně kontrolního výboru Moniky Hohlmeierové dokončený audit Evropské komise prokázal střet zájmů premiéra Andreje Babiše.

Audit o střetu zájmů: Babiš stále nepřímo ovládá Agrofert, určil účel i protektory svěřenských fondů

Číst článek

Předseda vlády nicméně zdůrazňuje, že se při převádění svého majetku do svěřenských fondů přesně řídil českými zákony a odmítá, že by byl v konfliktu zájmů.

Na možný střet zájmů v souvislosti s Babišem přitom europoslanci upozorňovali právě už ve zprávě z roku 2014, kdy dnešní premiér ještě stál v čele ministerstva financí. Po návštěvě tehdy přišli s řadou doporučení a nyní by měli prověřovat, jak se s nimi české úřady v mezidobí vypořádaly.

Babiš nechá prověřit financování výzkumných center. Z fondů EU na ně přišlo přes 44 miliard

Číst článek

„Z odůvodnění poslanecké mise do ČR vyplývá, že tato cesta má zmapovat, jak se podařilo českým úřadům zareagovat na doporučení výboru, která tvořila závěr podobné mise do ČR v roce 2014,“ sdělila místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (ANO). O podrobném programu cesty se podle ní teprve bude jednat.

Podle středečního interního oznámení kontrolního výboru nicméně návrh programu obsahuje návštěvu Státního zemědělského a intervenčního fondu či jednání na ministerstvu pro místní rozvoj i na nejvyšším státním zastupitelství. Pro uspořádání mise se údajně vyslovili poslanci Evropské lidové strany i zástupci evropských sociálních demokratů a zelených, přičemž přibližný termín je 26. až 28. února.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme