Kontrolu nad iráckým městem Kút opět převzali spojenci

Irácké město Kút je opět v ruku koaličních vojáků. Dobyli je zpět Američané poté, co jejich ukrajinské kolegy z města vyhnali šíitští radikálové. V nočních bojích okolo dalšího ohniska bojů - Karbaly - bylo zabito 21 Iráčanů, tři z nich byli členové Sadrových milicí. V Iráku je dnes státní svátek vyhlášený k prvnímu výročí svržení režimu Saddáma Husajna. Atmosféra v zemi ale rozhodně klid a svátek nepřipomíná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje u Fallúdži

boje u Fallúdži | Zdroj: ČTK

Jen málokdo asi předpokládal, že první výročí dobytí Bagdádu bude pro vítěze války probíhat tak neslavně. V posledních dnech v zemi probíhají nejtěžší boje od ukončení hlavních operací. Při střetech, které hrozí přerůst v občanskou válku, jen v tomto týdnu zemřelo více než 40 koaličních vojáků a stovky Iráčanů.

Američané a jejich spojenci bojují prakticky na dvou frontách: už šestým dnem probíhá rozsáhlá operace amerických jednotek ve Fallúdže a jiných místech v oblasti tzv. sunnitského trojúhelníku, kde odpor proti Američanům v průběhu uplynulého roku prakticky neustal.

Kromě toho ale musejí koaliční vojáci čelit nepokojům radikálů z řad většinového šíitského obyvatelstva, převážně na jihu země. Šíitští povstalci stále útočí na polské vojáky v Karbale a částečně ovládají i Nadžaf.

V rukou iráckých ozbrojenců také stále zůstávají rukojmí - jeden Brit, dva arabští obyvatelé Jeruzaléma a tři Japonci. Únosci hrozí, že Japonce do tří dnů zabijí, pokud Tokio nestáhne své lidi z Iráku. O tom ale japonská vláda podle svého mluvčího neuvažuje.

Rodiny postižených a část japonské veřejnosti s postojem kabinetu nesouhlasí. Japonsko na jih Iráku vyslalo kontingent o síle 550 mužů. Tyto jednotky však nejsou určeny k bojovým misím. Jejich úkolem je hlavně pomoc při rekonstrukci země.

Vyjednávání odmítá také Polsko. Armáda našich severních sousedů popřela, že by se její vojáci v jižním Iráku podřídili ultimátu nebo vyjednávali s přívrženci radikálního duchovního vůdce Muktady Sadra. Generální štáb polské armády ale potvrdil, že vojáci jednají s vůdci umírněných šíitů, které se snaží získat pro spolupráci.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme