Kontroly českých řidičů v Bavorsku by podle europoslanců měla prověřit EK

Čeští europoslanci budou apelovat na Evropskou komisi, aby se začala zabývat kontrolami českých řidičů zejména na bavorské straně hranic. Tyto kontroly jsou podle europoslanců diskriminační, porušují princip volného pohybu osob a způsobují prý i citelné ekonomické ztráty na straně autobusových dopravců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola německé policie (ilustrační foto) | Foto: Jiří Hošek

Podle europoslance Jana Zahradila si na tuto praxi stěžují jak dopravní společnosti, tak jednotlivci.

„Mají pocit, že těch kontrol, zejména na bavorské straně, je nadměrný počet. A když jsme si nechali udělat statistiku, tak jsme opravdu zjistili, že přes 50 procent například autobusů, které přejíždějí česko-bavorskou hranici, je na bavorské straně kontrolováno.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrolách českých řidičů v Bavorsku mluvil ve Světě o jedné europoslanec Jan Zahradil

„To nám nepřipadá jako úplně běžné číslo, nepřipadá nám to jako namátková kontrola, připadá nám to jako něco, co může být cílené. A myslíme si, že není od věci se obrátit na Evropskou komisi, aby se tím zabývala, pokud k tomu bude mít nějaký právní podklad,“ řekl Rádiu Česko europoslanec Jan Zahradil.

Na opakovanou otázku, proč jsou kontroly podle europoslanců diskriminační, ale přímo neodpověděl.

„Řekl bych, že je to v každém případě nadměrné, je to neobvyklé a nemám pocit, že by třeba občané některých jiných států Evropské unie byli takovéto kontrolní aktivitě vystaveni. Nedovedu si představit, že například na německo-francouzské hranici nebo německo-nizozemské hranici by docházelo k podobné frekvenci takových kontrol,“ vyjádřil se Zahradil.

Podle europoslance je zapotřebí, aby Evropská komise prošetřila, zda v těchto případech nedochází k porušování některých evropských smluv, například Schengenské smlouvy nebo primárního práva EU.

„Iniciovat takové prošetření, to je maximum, co my jako europoslanci můžeme udělat,“ dodal Jan Zahradil.

Václav Sochor, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme