Německý ministr vnitra: Kontroly na hranicích jsou i v zájmu Čechů. Stejné opatření platí pro Tyrolsko

Obnovení kontrol na německo-českých hranicích je i v zájmů Čechů a jejich boje s pandemií nemoci covid-19. Ve čtvrtek to na dálničním přechodu Breitenau/Krásný Les na sasko-českém pomezí prohlásil německý ministr vnitra Horst Seehofer. Dodal, že opatření, která jsou vůči Česku od neděle v platnosti, uplatňuje Německo vůči všem zemím světa, které považuje za oblasti s výskytem nebezpečných mutací koronaviru.

Tento článek je více než rok starý.

Breitenau (Německo) (Aktualizováno: 16:27 18. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí celníci kontrolují české vozidlo na německo-českých hranicích u Breitenau

Němečtí celníci kontrolují české vozidlo na německo-českých hranicích u Breitenau | Foto: Matthias Rietschel | Zdroj: Reuters

„Omezení jsme zavedli z jediného důležitého důvodu, a to je ochrana obyvatel před velmi nakažlivým a potenciálně smrtelným virem,“ řekl Seehofer o obnovených hraničních kontrolách. Ty Německo znovu zavedlo v neděli, od které je Česko považováno za oblast s výskytem mutací.

„Takové opatření máme proti všem zemím, kde jsou mutace,“ doplnil.

Seehofer řekl, že zpřísnění režimu je důležité. „Je to i v zájmu Čechů,“ uvedl německý ministr vnitra. I díky tomuto opatření dostává podle Seehofera Česko větší příležitost k boji s pandemií a k přerušení přenosu nákazy.

Seehofer během tiskové konference výslovně zdůraznil, že kontroly nejsou namířeny proti Čechům, ale je to bezpečnostní opatření.

„Ostatní země také reagují. Jak jsem právě četl, tak Česko zavedlo hraniční kontroly se Slovenskem, Rakušané kontrolují Italy. Pro nás je to ulehčení,“ doplnil. Česká policie na hranicích se Slovenskem kontroluje řidiče kamionů, zda mají testy. Předložit je musí řidiči, kteří Českem projíždějí do Německa.

Stejné opatření jako proti Česku zavedlo od neděle Německo i proti rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Seehofer řekl, že ke čtvrtečnímu ránu německá policie na těchto hranicích zkontrolovala 50 000 lidí, z nichž 10 000 do Německa nevpustila.

Česko jako ‚covidový kotel Evropy‘. Jiné země už pomalu uvolňují, Slovensko drtí počty úmrtí

Číst článek

Ke kontrolám poznamenal, že německá policie prověřuje všechna osobní auta bez výjimky, v případě nákladních aut postupuje s ohledem na dopravní situaci.

O tom, že německá policie nechává některé kamiony projet bez důkladné kontroly dokumentů řidiče, v posledních dnech spekulovala německá média. Ministr vnitra poznamenal, že nikde na světě není možné dosáhnout plošné a stoprocentní kontroly. „Jsem ale spokojen s pragmatickým přístupem policie ke kontrolám,“ řekl.

Na otázku, jak dlouho budou kontroly na hranicích s Českem a Tyrolskem pokračovat, odpověděl Seehofer, že to závisí na epidemickém hodnocení těchto zemí. „Nemohu k tomu zatím říci nic určitého,“ komentoval s tím, že o tom bude v nadcházejícím týdnu jednat vláda.

„Ale existuje velká pravděpodobnost, že budeme muset přistoupit k prodloužení,“ uvedl. Současný stav je podle něj takový, že Česko se dál jeví jako oblast s mutacemi viru.

Výjimky v nařízení

Hraniční kontroly Seehofer nařídil, aby bylo možné vymáhat karanténní nařízení a omezení cest do Německa. Omezení, které dopravcům zakazuje do Německa přepravovat cestující ze zahraničních oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru, platí prozatím do 3. března.

Výjimku z přepravy mají pouze němečtí občané a pasažéři, kteří mají v Německu nahlášen pobyt nebo do země cestující z humanitárních důvodů. Takovými důvody jsou pohřeb či péče o člena rodiny.

ČÍM SE MUSÍ PENDLEŘI NA HRANICÍCH PROKÁZAT?

Pendlerům prozatím pro cesty z Česka a Tyrolska postačuje na hranicích předložit pracovní smlouvu, od pátku ale budou němečtí policisté kontrolovat, zda mají přeshraniční pracovníci potvrzení o významu své práce. To na návrh zaměstnavatelů vydávají německé okresní a městské úřady.

Seehofera na inspekci hraničního přechodu doprovázel saský ministr vnitra Roland Wöller. Ten na tiskové konferenci poděkoval spolkové vládě, že dokázala na krizovou situaci rychle zareagovat a kontroly pružně zavést.

Zároveň zdůraznil význam výjimek, které pro přeshraniční dopravu platí. Dopravci a také pendleři důležitých profesí mohou nadále po absolvování koronavirových testů hranice bez karantény překračovat.

„V Sasku máme mnoho českých pracovníků v nemocnicích, zdravotních zařízeních, pečovatelských domech a medicínských provozech, bez těchto lidí by nebylo možné fungovat,“ přidal Wöller.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme