Německo kvůli migraci zesílí kontroly na svých hranicích. S Českem budou zatím namátkové

Parlamentní frakce německé Konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou ve Spolkovém sněmu, navrhuje kvůli složité migrační situaci zavést kontroly na hranicích s Českou republikou. Podle agentury DPA to uvádí návrh, o kterém v úterý frakce interně jednala. Na odpolední tiskové konferenci německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že Berlín zatím stálé kontroly na hranici s Českem neobnoví.

Berlín/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i zelenou státní hranici minimálně deset dnů

Kontroly na hranicích | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh rovněž obsahuje požadavek, aby Německo ukončilo svou zvláštní migrační politiku a ustoupilo od všech plánů, které by mohly povzbudit takzvanou nelegální migraci.

Faeserová po jednání s regiony o migrační situaci v Německu prohlásila, že počty azylových žádostí a nezákonných vstupů do Německa výrazně rostou, proto je třeba zakročit.

Hraniční kontroly by se měly projednat na evropské úrovni, žádá Slovensko. Krok Česka respektuje

Číst článek

„Prodloužíme naše kontroly na hranicích s Rakouskem i po listopadu, a to o dalšího půl roku. Tyto kontroly jsou nezbytné, abychom zabránili nedovoleným vstupům. V prostoru hranic s Českem provádí spolková policie zesílené namátkové kontroly,“ řekla ministryně. Dodala, že je v úzkém kontaktu s kolegy v Praze a Vídni.

K obnovení stálých kontrol na hranicích s Českem na počátku září vyzval spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou šéf německých policejních odborů (DPolG) Heiko Teggatz. Tehdy Teggatz řekl, že je to v podstatě jediná cesta, jak zvrátit zhoršující se migrační situaci.

Balkánská trasa

Česko se nyní stalo zemí, kudy migranti na balkánské trase proudí bez dokladů do Německa. Proto také Praha obnovila dočasné kontroly na pomezí se Slovenskem.

Balkánská migrační trasa vede do Německa především přes Rakousko. Kvůli četnějším kontrolám na rakousko-německé a rakousko-maďarské hranici se ale migranti snaží do Německa dostat přes Slovensko a Česko. Česká republika proto dočasně obnovila stálé kontroly na česko-slovenské hranici.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v úterý řekl, že na německo-české hranici se tento krok mohl projevit až se zpožděním. „Když jsme obnovili kontroly, tak jsme měli na území jistý počet imigrantů. Než zapůsobí opatření na jedné hranici a přelijí se přes celou zemi na hranici na opačné straně, tak to trvá,“ řekl.

Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem. Policisté zatím odhalili 1450 migrantů a 39 převaděčů

Číst článek

Situace na německo-české hranici se podle Rakušana již výrazně zklidnila. „Máme zprávy o tom, že opatření, která jsme ne úplně rádi zavedli na slovensko-české hranici, nesou svoje výsledky,“ uvedl. Na hranici s Německem se čísla zadržených migrantů v pondělí pohybovala kolem nuly, konstatoval. „Čísla jsou teď uspokojivá,“ míní.

Německá vláda prozatím obnovit kontroly na pomezí s Českem nechce, k vlastnímu postupu se proto od pátku minulého týdne uchýlilo Bavorsko. To na hranici s Českem a také Rakouskem zesílilo namátkové kontroly.

Při čtvrtečním a pátečním jednání ministrů vnitra EU v Lucemburku chce o situaci hovořit s německou ministryní Faeserovou. Migrace podle něj bude prakticky jediným tématem schůzky ministrů, jejíž program je v gesci českého předsednictví v Radě EU. „Budu rád, když se k tomu (kontrolám) Německo nerozhodne, budu k tomu dávat jasné argumenty,“ řekl Rakušan.

Kritika od CDU/CSU

CDU/CSU německou migrační politiku ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie kritizuje jako zvláštní cestu kvůli přílišné vstřícnosti a otevřenosti. Počátek tohoto přístupu je možné hledat v roce 2015, kdy na vrcholu syrské migrační krize tehdejší konzervativní kancléřka Angela Merkelová (CDU) otevřela hranice běžencům. Za to shodou okolností nyní obdržela renomovanou Nansenovu cenu od Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Konzervativní unie nyní po vládě sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze chce, aby mimo jiné pokročila s repatriacemi odmítnutých migrantů. Požaduje rovněž, aby Berlín zvýšil tlak na země, které svou politikou ilegální cesty migrantů do Evropy a zejména do Německa podporují. Konzervativci jako příklad takové země zmiňují Srbsko.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme