Kontroly na hranicích s Francií zavádí po útoku Německo, Itálie i Španělsko

Německá policie po teroristickém útoku v Nice výrazně zpřísnila kontroly na hranicích s Francií. K podobnému kroku přistoupila také Itálie a Španělsko. Podle německého ministerstva vnitra se bezpečnostní situace v zemi po atentátu nezměnila. Stejně jako v ostatních evropských zemích tam prý panuje reálná hrozba islamistického terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

značka Stop!

značka Stop! | Foto: stock exchange

Německo podle agentury DPA posílá víc policistů na dálniční a silniční hraniční přechody, zasahovat budou nejen přímo na hranicích, ale i hlouběji ve vnitrozemí. Přibude i policistů ve vlacích jedoucích přes hranice a na mezinárodních letištích.

Německá policie uvedla, že se dohodla s francouzskými kolegy na tom, jak budou opatření vypadat. Přesnou podobu kontrol policisté nechtěli z taktických důvodů komentovat.

Itálie posílila kontroly na hraničních přechodech na silnicích podél středomořského pobřeží, které leží jen asi 30 kilometrů od Nice. „Dostali jsme informaci, že by uprchlíci (kteří mají spojitost s útokem) mohli směřovat do Itálie, ačkoli pro to nemáme žádné konkrétní důkazy," sdělila policie agentuře ANSA.

ONLINE: Nejméně 84 obětí útoku v Nice. Řidič kamionu najížděl do slavícího davu

Číst článek

Také španělský ministr vnitra Jorge Fernández dnes oznámil posílení bezpečnostních opatření na letištích a v místech s větší koncentrací lidí. Španělsko rovněž prodlouží zesílené kontroly na hranicích s Francií, které zavedlo kvůli mistrovství Evropy ve fotbale a které měly skončit 26. července.

Německé ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že bezpečnostní situace v zemi se nemění. „Evropa jako celek je oblast ohrožená islamistickým terorismem. Útoky na sousední státy nám ukazují, jak reálná je hrozba islamistických teroristických činů," uvedlo ministerstvo.

Útočník zastihl na promenádě v Nice celé rodiny. Rodiče v panice házeli děti přes plot

Číst článek

Úřady údajně nemohou vyloučit, že by se terčem atentátu mohlo stát právě i Německo. Za hrozbu jsou považováni především navrátilci z krizových oblastí, kteří v nich získali bojové zkušenosti.

Podle ministerstva by se však mohli pachateli útoku stát i jednotlivci, kteří se osamoceně radikalizují a o nichž úřady nevědí, nebo malé skupiny teroristů, kteří do země přicestují s cílem provést atentát.

V Nice ve čtvrtek večer najel útočník za volantem kamionu mezi lidi slavící na ulici státní svátek. Zemřelo nejméně 84 osob. Útočníka policie zastřelila.

Bezpečnostní opatření zvýšila na letištích či nádražích také česká policie. Zvýšený výkon služby nařídilo policejní prezidium u vytipovaných objektů a v místech, kde se pořádají sportovní a kulturní akce a lze tam předpokládat zvýšenou účast veřejnosti.

Teroristický útok v Nice | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme