Kontroverzní akce aktivistů Greenpeace u ostrova Sylt

Ke kontroverzní akci na záchranu moří sáhla ekologická organizace Greenpeace. U břehů německého ostrova Sylt začali její aktivisté svrhávat do vody velké kusy kamene, aby tak zabránili rybolovu pomocí tažných sítí. Právní kroky proti ekologům zvažují jak německé, tak i dánské úřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rybolov u pobřeží (ilustr. foto) | Foto: Alexandr Pícha

Tunovými kusy kamene chtějí ekologové chránit mělčinu na západní straně ostrova Sylt před - podle jejich názoru - bezohlednými rybáři. Greenpeace argumentuje tím, že jde o součást chráněné oblasti Natura 2000, kde přesto neexistuje žádné omezení pro rybolov. Oblast navíc využívají k páření a plození potomků vzácné velryby, sviňuchy obecné.

Rybáři považují akci ekologů za neúměrný hazard. Podle nich hrozí dokonce potopení kutrů v případě, že se tažná síť za svržené kameny zachytí.

"Rozmanitost živočišných druhů v Severním moři má pro nás větší hodnotu," prohlásila expertka Greenpeace Iris Mennová v reakci na hrozbu pokuty ve výši 50.000 eur od úřadů ve Šlesvicku-Holštýnsku. Počínání ekologů kritizoval spolkový ministr životního prostředí a o trestním stíhání aktivistů se debatuje taky v dánském parlamentu.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme