Kontroverzní americká církev trvá na pálení Koránu

Kontroverzní americká církev stále plánuje pálit 11. září výtisky Koránu. Chce tak připomenout výročí teroristických útoků na New York a Washington v roce 2001. Úřady a americká armáda se křesťanské extremisty zatím marně snaží od plánu odradit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na stránky Koránu

Pohled na stránky Koránu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Vrchní velitel spojeneckých sil v Afghánistánu generál David Petreaus varoval, že plán floridské církve může ohrozit americké jednotky na afghánském území, ale i americké občany po celém světě. „Vystavuje to naše vojáky zbytečnému riziku,“ prohlásil opakovaně v sérii rozhovorů Petraeus.

„Obrazový záznam takového činu mohou navíc využít k protizápadní propagandě po celém světě,“ dodal generál Petraeus.

Přehrát

00:00 / 00:00

V sobotu si USA připomínají 9. výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon. Příspěvek zpravodaje Víta Pohanky a rozhovor s politologem Jiřím Pehem.

Plánem nepočetné církve se sídlem na Floridě, která se v názvu odvolává na holubici míru, je znepokojený i Bílý dům a Severoatlantická aliance. A jak na Rádiu Česko uvedl politolog, ředitel New York University v Praze, Jiří Pehe, proti něčemu podobnému se staví i americká veřejnost, která ctí náboženskou svobodu.

„V USA má každé náboženství prostor k tomu, aby se mohlo rozvíjet. Takže toto je projev nesnášenlivosti a je to zcela zbytečné gesto, které jen zhorší situaci. Například, jak už řekl generál Petraeus, na těch bojových liniích ,“ řekl.

Už jen informace o záměru spálit 11. září při mši za oběti teroristických útoků korán vyvolaly demonstrace tisícovek muslimů před americkým velvyslanectvím v Jakartě a dalších pěti indonéských městech.

„Islámský svět mnohem více než třeba křesťanský se cítí podobnými projevy dotčen, uražen. Pokud na pálení koránu skutečně dojde, budou to považovat za jakýsi útok na své náboženství a reakce budou zřejmě intenzivní,“ uvedl politolog.

Představitelé minicírkve ale dávají najevo, že výtisky Koránu hodlá dál pálit: „Bylo by sice tragické, kdyby kvůli tomu někdo zemřel, ale my za to nebudeme cítit odpovědnost,“ uvedl pastor Terry Jones, který církev vede v rozhovoru pro stanici ABC. Podobně záměr pálení Koránu obhajoval i v rozhovorech pro jiná média.

Snaha se zviditelnit

Církev Dove World Outreach Center má zhruba 50 členů a je známá pro šíření protiislámské i homofobní ideologie. Na akci pálení koránu zve prostřednictvím internetových stránek na Facebooku. Už má zhruba 1.600 příznivců a jedním z argumentů Jonese je, že muslimové mohou také pálit bible. „Bezpochyby je to snaha se zviditelnit. Tato církev se v tomto ohledu jeví spíše jako extremistická organizace,“ uvedl Pehe.

Letošní výročí 11. září hrozí být velmi výbušné i z jiného důvodu. V New Yorku se totiž chystají demonstrovat jiní odpůrci islámu. Důvodem jejich protestu je záměr vybudovat muslimské kulturní centrum a mešitu jen kousek od takzvaného Ground Zero. Tedy místa, kde stávala dvojčata mrakodrapů Světového obchodního střediska, zničená při útocích islámských extremistů. Do New Yorku se údajně chystá přijet demonstrovat například i známý nizozemský kritik islámu, politik Geert Wilders.

"Důležité je odlišit islám jako náboženství a islámský fundamentalizmus. Lidé, kteří to oddělují, nebudou mít se stavbou modlitebny problém, protože to chápou jako právo náboženské obce. Lidé, kteří toto ztotožňují, budou protestovat. V New Yorku panuje spíše tolerance, v jiných státech USA to lidé většinou odmítají,“ uvedl politolog.

Vít Pohanka, Katarína Brezovská, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme