Kontroverzní hongkongský zákon platit zatím nebude

Hongkongská vláda odložila návrh tzv. bezpečnostního zákona. Provinční kabinet totiž ztratil podporu jednoho z koaličních členů, Liberální strany. Část hongkongské vlády tak ustoupila tlaku veřejnosti, která svůj odpor k zákonu vyjádřila minulé úterý při půlmilionové demonstraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Hongkongu | Foto: ČTK

V uplynulých dnech už hongkongská vláda částečně ustoupila tlaku veřejnosti, která považuje bezpečnostní zákon za omezení práv, svobod i autonomie provincie. Z návrhu vyškrtla články umožňující policejní domovní prohlídky bez povolení a slíbila také, že zákon nebude obsahovat ustanovení zakazující činnost organizací, které nejsou povoleny v Číně. Dnes ale kabinet prohlásil, že hlasování, původně plánované na středu, odloží. Podle předsedy Liberální strany možná až na prosinec.

Opozice i ochránci lidských práv novou právní normu prosazovanou ústřední komunistickou vládou v Pekingu, zcela odmítají. Na středu, kdy mělo být o zákonu rozhodováno, proto svolali další demonstraci, která měla být minimálně stejně mohutná jako ta minulá,kdy protestovalo na 500 tisíc lidí.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme