Kontroverzní instalace k českému předsednictví ožila

Entropa - česká umělecká instalace v sídle Rady Evropské unie ožila. Některé její části se rozpohybovaly, jiné svítí a dokonce vypouštějí kouř. Vláda a také autoři díla se na jeho slavnostním uvedení do provozu omluvili za do krajnosti dovedenou mystifikaci kolem tvůrců instalace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výzdoba českého předsednictví EU

Drákulův hrad svítí, z chladících věží atomové elektrárny ironicky umístěné v Rakousku se kouří, italští fotbalisté za křiku fanoušků onanují s míči. Po dálnicích na karikatuře Německa jezdí auta. Spuštění instalace si vysloužilo mezi davem novinářů a úředníků evropských institucí potlesk.

Vicepremiér Vondra vysvětlil, že instalace je pouze uměleckým dílem, nic víc ani míň. Omluvil za mystifikaci se 27 výtvarníky, kteří měli dílo podle zadání vlády vytvořit. Jediný autor David Černý se také omluvil vládě, že ji účelově oklamal.

Slíbil, že peníze, které od státu na původní projekt dostal, vrátí, protože předem věděl, že vytvoří jiné dílo. Bulharsko pohoršené tureckými záchody na své části plastiky dostalo ujištění, že pokud na tom bude trvat, umělci tuto část instalace odstraní.

Ani novináři z bulharské televize Assenovi Indievovi se jeho země pokrytá toaletami nelíbí: "Tahle výstava má ukázat některé věci typické pro danou zemi. Třeba i provokativním způsobem. Ale tohle nemá s Bulharskem co dělat. U nás máme třeba bulharský jogurt, nebo samozřejmě korupci, za kterou nás Unie kritizuje. Co má ale znamenat záchod, to opravdu nevím. A ještě k tomu turecký. Snad, že jsme byli 500 let pod jejich nadvládou. S Bulharskem to ale nemá nic společného. To je jeden problém. Druhý, že je to prostě záchod. A co se dělá na záchodě?," zvedl obočí Assen.

Česká předsednická výzdoba v budově Rady EU v Bruselu | Foto: ČTK

Přečtěte si také:
Praha představí českou výzdobu Rady EU
Výzdoba českého předsednictví v Bruselu je dílem jedince
Bulharsko protestuje proti výzdobě českého předsednictví v Bruselu
Polákům se nelíbí česká výzdoba budovy Rady Evropské unie
Česká výzdoba budovy Rady Evropské unie budí pozornost

O českém uměleckém projektu pro sídlo Rady Evropské unie v Bruselu jsme vysílali v Radiofóru. Záznam pořadu najdete v Rádiu na přání!

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme