Kontroverzní Ital nadále ohrožuje novou Evropskou komisi

Budoucí předseda Evropské komise José Barroso odmítá změnit portfolio přidělené Italovi Roccu Buttiglionemu. Oznámil to na schůzce se šéfy frakcí Evropského parlamentu. Zatím tak stále není jasné, jak se vyvine krize, která kolem italského komisaře vznikla. Jeho kontroverzní výroky o homosexuálech a ženách momentálně ohrožují osud celého Barrosova týmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso | Zdroj: ČTK

Papežův rádce, profesor Buttiglione dal při slyšení najevo, že podle něj je homosexualita hřích. Právě tento muž má mít přitom na starosti resort spravedlnosti, vnitra a občanských svobod. Jeden z parlamentních výborů, které ho zpovídaly, ho proto nedoporučil do funkce - a někteří poslanci požadovali výměnu portfolia. Takové rozhodnutí je v kompetenci designovaného předsedy. Barroso ale dal dnes jasně najevo, že o tom neuvažuje. Navrhl jen, aby byl Ital zbaven odpovědnosti za oblast občanských práv. To má mít na starosti skupina komisařů, kterou chce vést sám Barroso.

"Vyslyšel jsem poselství parlamentu. Proto jsem se rozhodl dát těmto věcem větší váhu - tím že sám budu koordinovat akce komise v této oblasti."

Stěžejní je podle Barrosa to, aby Evropská komise jako celek do budoucna vystupovala proti jakékoli diskriminaci.

Buttiglione poslal dopis

Barroso dnes také oznámil, že mu sám Buttiglione napsal dopis - v něm prý lituje toho, co jeho výroky vyvolaly. To všechno by podle nastávajícího šéfa mělo stačit na to, aby komise podporu parlamentu příští týden dostala. Barroso, který dnes působil velmi sebevědomě a suverénně, doslova řekl:

"Jsem absolutně přesvědčený, že většinu v parlamentu získáme. Bylo by bizarní, kdyby komise neprošla. Na všechny zásadní problémy, které tu vyvstaly, jsem nějakým způsobem odpověděl."

Socialistům a liberálům to nestačí

Situace ovšem není tak jednoznačná. Reakce jednotlivých klubů na Barrosovy návrhy shrnul šéf Evropského parlamentu Josep Borrell takto:

"Dva kluby jasně vyjádřily svou ochotu podpořit komisi - to jsou lidovci a Unie pro Evropu národů. Tři frakce mají výhrady k tomu, co nám pan Barroso předestřel. Mezi ty patří liberálové a také socialisté - ti jsou velmi kritičtí. Teprve se ale rozhodnou, jak budou postupovat. Jednoznačně proti pak byli zelení a klub Sjednocené evropské levice."

Zásadní tedy teď bude postoj dvou silných a zatím nerozhodnutých frakcí. Jednou z nich jsou socialisté, které dnes Barroso velmi zklamal. Šéf klubu Martin Schulz (německá SPD) totiž jednoznačně požadoval výměnu portfolia - toto jsou pro něj jenom kosmetické úpravy. Socialisté tedy vážně uvažují o tom, že budou hlasovat proti celé Evropské komisi. Možná je také varianta, že by se zdrželi. To prý ovšem jenom v případě, že by se ještě v následujících dnech Barrosova pozice posunula.

Důležitou roli budou hrát také liberálové. Ani je Barroso dnes nepotěšil. Lídr liberálů Graham Watson by byl nicméně rád, kdyby se podařilo vše vyřešit ještě před hlasováním. Dnes vyzval Buttiglioneho, aby to sám požádal o změnu portfolia nebo odstoupil.

Hlasovací matematika

Evropský parlament schvaluje celou komisi en bloc - nemůže tedy odmítnout jednotlivého člena. Komise musí získat nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. V tuto chvíli není jasné, jak vše dopadne. Bude ještě záležet na vyjednávání v následujících dnech.

Kdyby se socialisté (druhý nejsilnější klub) zdrželi, je velmi pravděpodobné, že by tak komise prošla.

Pokud by byly proti frakce, které s Barrosovým postupem nesouhlasí - tedy socialisté, liberálové, zelení, komunisté a klub Nezávislost a demokracie, parlament by komisi neschválil. V tom případě by musela prozatím zůstat v úřadě stávající exekutiva pod vedením Romana Prodiho. Taková varianta by byla velmi nepříjemná - připouští šéf EP Josep Borrell:

"Nemohu teď předpovídat, jak hlasování dopadne. To je nemožné. Ale všichni chápou, že by se instituce mohly octnout v krizi s těžce léčitelnými důsledky. Bezpochyby by to byla složitá situace."

Klíčové hlasování se odehraje ve francouzském Štrasburku ve středu 27. října.

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme