Kontroverzní zákon o statusu Maďarů v okolních zemích

Napětí mezi mezi Maďarskem a jeho sousedy vyvolal kontroverzní zákon o statusu Maďarů žijících v okolních zemích. Zákon, který včera schválil maďarský parlament, jim má poskytnout určité výhody a pomoc. Na poli kultury například budou mít v Maďarsku stejná práva jako občané Maďarska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Získají dále právo na práci v Maďarsku, a to každoročně na období tří měsíců. Získáním zaměstnání nabudou i určitá práva v oblasti zdravotní péče a důchodů. Bratislava a Bukurešť jsou ale pobouřeny tím, že Maďaři s nimi tuto záležitost nekonzultovali. Maďarská diplomacie však kritiku rumunských a slovenských vládních míst odmítá.

Maďarský ministr zahraničí János Martonyi v rozhovoru pro dnešní vydání listu Népszabadság uvedl, že Budapešť "o přípravě, cílech a obsahu zákona informuje své sousedy průběžně už více než půldruhého roku" a "v této činnosti bude i nadále pokračovat". Ministr soudí, že sousední země si vykládají zákon nesprávně, protože ten bude platit na území Maďarska, a ne na jejich území.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme