Konvent bude volit zástupce kandidátů

Slovinec Alojz Peterle byl dnes zvolen zástupcem kandidátských zemí do prezídia Konventu o budoucím uspořádání Evropské unie. Rozhodnutí potvrdí plénum Konventu; Peterle se však zúčastnil už dopoledního zasedání dvanáctičlenného prezídia, jehož bude jakýmsi třináctým členem, ovšem s omezenými pravomocemi. Své působení chápe Peterle jako povinnost a odpovědnost a také jako šanci pro kandidátské země prosazovat snáze své požadavky, zájmy a představy, pokud jde o budoucnost Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Následná debata však ukázala, že zástupcům parlamentů kandidátských zemí není jasné, jak by měl jejich jménem vystupovat, s jakým mandátem a s jakými pravomocemi.

Ačkoliv funkce místopředsedy Konventu, tedy debatního klubu o budoucnosti Unie, je symbolická věc, pro kandidátské státy je to důležité. Ukazuje to, že rozšíření EU je za dveřmi a diskuze o budoucnosti Evropy se dotýká budoucích členů tak, že v Konventu nemůžou zůstat jen v roli statistů.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme