Konvent dokončil návrh evropské ústavy

Hotovo - ohlásil dnes po napjatých týdnech bezvýsledných dohadů Konvent o budoucnosti Evropské unie. Toto stopětičlenné shromáždění dokončilo náčrt budoucí evropské ústavy, který teď může jeho šéf Valéry Giscard d'Estaing odvézt hlavám států a vlád na summit do Soluně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

představitelé Konventu oslavují

představitelé Konventu oslavují | Zdroj: ČTK

Ještě včera šňůra vyjednávání, napětí a nervozita; dnes uvolněná nálada a šampaňské - tak to vypadalo v Konventu poté, co po 16 měsících skončil svou práci. Pohromadě je tak text budoucí evropské ústavy. "Je to dobrý kompromis, je to maximální možný kompromis, kterého bylo možné dosáhnout tady v tomto složení. Řekněme že z 90-95 procent můžeme být spokojeni, pět procent potřebuje ještě další revize a další projednání," říká o dohodnutém textu náš vládní zástupce Jan Kohout.

Návrh počítá kromě jiného se zavedením funkce prezidenta Evropské rady a také ministra zahraničí Unie. "Evropský prezident" ale bude pouze připravovat a řídit summity EU a nebude mít k dispozici vlastní úřad. Má být volen na dva a půl roku, nejdéle na dvě volební období.

Mezi další novinky, na nichž se Konvent dohodl, patří třeba také více rozhodování kvalifikovanou většinou, tedy omezení práva veta, a posílení pravomocí Evropského parlamentu.

Ústava přesně rozlišuje výlučné pravomoci Unie (měnová politika pro země eurozóny, obchodní a celní politika), pravomoci sdílené Unií a členskými státy (zemědělství, energetika, doprava, sociální politika, životní prostředí, ochrana spotřebitelů) a výlučné pravomoci členských států, jejichž počínání jen koordinuje (hospodářská politika, zaměstnanost, zahraniční, bezpečnostní, obranná politika).

Šéf zahraniční výboru Evropského parlamentu Elmar Brock do Česka v den referenda o vstupu do EU vzkazuje: "Navíc tato Evropa jde blíž občanům a já doufám, že to nikdo neodmítne."

Valéry Giscard d'Estaing text ústavy příští pátek poveze lídrům Evropské unie na summit do Soluně. Na podzim pak začne mezivládní konference, která může do návrhu "sáhnout". Jan Kohout věří, že se to v některých případech ještě stane. Jak řekl, je to dobrý základ, ale zatím ne definitivní text.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme