Konvoj do Gazy byl řízenou provokací, tvrdí Přemysl Sobotka

Do tureckého Istanbulu a řeckých Athén v noci přiletěly zvláštní letouny s vyhoštěnými aktivisty. Ty začátkem týdne zadržela izraelská armáda při zásahu proti lodím, které vezly humanitární pomoc do pásma Gazy. Při akci zemřelo minimálně devět lidí. Podle předsedy senátu Přemysla Sobotky se ale začíná potvrzovat, že rádoby humanitární akci mohla řídit Al-Káida.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jedna z lodí propalestinských aktivistů | Zdroj: ČTK

Přemysl Sobotka je v těchto dnech přímo v Izraeli. Už včera se vyjádřil, že námořní konvoj, proti kterému Izraelci zasáhli, byl plánovanou provokací pod záminkou humanitární pomoci Gaze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda senátu Přemysl Sobotka ve Světě o desáté.

„Ukazuje se, že má včerejší prohlášení byla pravdivá. V daném okamžiku se objevuje určité propojení humanitární společnosti směrem na Al-Káidu. Izraelci to vnímají jako porušení blokády. A blokáda je právě pro boj s terorismem nesmírně důležitá. Hamás přeci není žádná mírumilovná společnost. To jsou teroristé, kteří atakují Izrael,“ řekl z Tel Avivu Sobotka.

„Musíme vycházet z podložených informací. Ne jen z mediálního obrazu, který vytvářeli lidé na těch lodích. Máme i druhou stranu informací a to je potřeba brát v potaz. A znovu opakuji, že Hamás je pro Evropu a pro svět teroristickou organizací. Do Gazy podle potvrzených informací humanitární pomoc normálně proudí jinými cestami. Toto ale byla řízená a plánovaná provokace,“ upozornil Sobotka.

Sobotkův názor se nelíbí ČSSD

Jeho názor dnes ostře kritizovali sociální demokraté. Izrael nicméně zásah obhajuje. Premiér Benjamin Netanjahu v této souvislosti argumentoval hrozbou, jakou představuje Írán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák ve Světě o jedné.

"Izrael prostě nemůže připustit volný přísun zbraní a vojenského materiálu pro Hamás po moři. Izrael nepřipustí, aby si Írán zřídil středomořský přístav jen pár desítek kilometrů od Tel Avivu a Jeruzaléma," řekl Netanjahu.

Z OSN, Evropské unie a Turecka mezitím zaznívají výzvy k mezinárodnímu vyšetření pondělního zásahu. Izrael to zatím odmítá. „Izrael uvalil blokádu na Gazu proto, že se tam moci chopil Hamás. Převrat byl krvavý. Hamás, který neuznává Izrael, na jeho území střílí rakety,“ podotkl zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Aktivisté se brání

Počátkem týdne zadržel Izrael na lodích, které s humanitárním nákladem mířily do palestinského pásma Gazy, několik stovek aktivistů. Izraelský vojenský výsadek donutil plavidla, aby změnily kurz, a nasměroval je do izraelského přístavu.

Při zásahu komanda přišlo o život devět civilistů. Izraelci tvrdí, že se museli bránit ozbrojencům na hlavní lodi v konvoji, který se chystal narušit izraelskou námořní blokádu Gazy. Aktivisté to popírají a označují operaci za brutální, ničím nevyprovokovanou akci.

Incident vyvolal i vlnu mezinárodních protestů. Na palubě jednoho z plavidel byli také čtyři čeští novináři. První se po zadržení vrátil do Prahy už předevčírem, další tři byli deportováni dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svoji verzi příběhu sdělil posluchačům Radiožurnálu nezávislý novinář Zdeněk Lokaj, který byl jedním ze čtyř zadržených Čechů.

„Nad ránem jsme byli bezprecedentně obsazeni a zadrženi izraelským komandem. Vojáci na nás stříleli paintbalovými pistolemi. Nikdo z aktivistů přitom nebyl ozbrojen,“ popisuje svoji verzi příběhu nezávislý novinář Zdeněk Lokaj, který je jedním ze čtyř zadržených Čechů.

Podle něj šlo o civilní lodi směřující do Gazy s humanitární pomocí, které se v době izraelského útoku nacházely mezinárodních vodách.

„Myslím, že se to odehrálo v rámci parametrů, tak jak to má být,“ podotkl Přemysl Sobotka s tím, že o žádných závažných incidentech vůči zadrženým neslyšel. V Turecku byli aktivisté přivítáni jako hrdinové. Ministři členských zemí Ligy arabských států se dohodli, že požádají Radu bezpečnosti OSN, aby vyzvala Izrael k ukončení blokády Gazy.

Milan Slezák, Martina Mašková, Veronika Sedláčková, Václav Sochor, Alice Kottová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme