Konvoj s českou humanitární pomocí přejel ukrajinské hranice a míří do Kyjeva

Humanitární konvoj, který vyslala Česká republika, už je na Ukrajině. Čtyři kamiony, sanitka a doprovodná vozidla vezou 40 tun zdravotnického materiálu, spacích pytlů, pokrývek i střešní krytiny. Navečer by měl konvoj dorazit do Kyjeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Národní humanitární základny ve Zbirohu odjel konvoj s humanitární pomocí pro Ukrajinu

Z Národní humanitární základny ve Zbirohu odjel konvoj s humanitární pomocí pro Ukrajinu | Foto: Filip Jandourek

„Předpokládáme, že tam přijedeme někdy kolem 10. – 11. hodiny místního času,“ odhaduje Ivo Dokoupil, koordinátor humanitární pomoci pro Ukrajinu z organizace Člověk v tísni.

Cesta podle něj probíhá klidně, problémy nenastaly ani na hranicích. Polští i ukrajinští celníci prý byli na příjezd konvoje výborně připraveni a celní kontrolu zvládli velice rychle.

„Je vidět, že Ukrajinci si váží pomoci, která přichází ze Západu i z České republiky, a že ten proces z tohoto důvodu zjednodušili,“ upozorňuje Dokoupil.

Český červený kříž posílá na Ukrajinu zdravotnický materiál. Obvazy, gázy, obinadla i různé zdravotnické balíčky pro ošetření popálenin, krvácení, zlomenin nebo střelných zranění zůstanou v Kyjevě ve skladu místní pobočky, která je vlastními silami dále přerozdělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V konvoji cestuje také Ivo Dokoupil, koordinátor humanitární pomoci pro Ukrajinu z organizace Člověk v tísni

Střešní krytina bude přeložena na dvě nákladní auta a poputuje dále do Slavjansku, kde Člověk v tísni vybudoval v září loňského roku vlastní sklady a vlastní distribuční síť. Tím ale humanitární pomoc Ukrajině nekončí.

„Pokračujeme v masivní potravinové pomoci. Každý týden naši kolegové ve Slavjansku a Doněcku, kde je další kancelář, připravují kolem 4000 potravinových 12kilových balíčků. Navíc tady probíhá i určitá finanční pomoc uprchlíkům. Další z programů je zásobování léky pro chronicky nemocné. Poslední je obnova zničených domů a příbytků, na což právě potřebujeme tu střešní krytinu,“ dodává Dokoupil.

Z Národní humanitární základny ve Zbirohu odjel konvoj s humanitární pomocí pro Ukrajinu | Foto: Filip Jandourek

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme