Konzervativci a labouristé se v Británii přetahují o liberály

V jednání o nové vládě ve Velké Británii došlo k několika dramatickým obratům. Obě nesilnější strany, konzervativní i labouristická se přetahují o tu třetí, o liberální demokraty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Downing Street 10 - sídlo britského premiéra   | Foto: AFP

Nejprve premiér Gordon Brown prohlásil, že odstoupí z čela Labouristické strany, aby umožnil lepší vyjednávání s liberály. Konzervativci krátce poté oznámili, že nabídli liberálním demokratům za účast v koaliční vládě referendum o změně volebního systému. Tato strana má totiž jako hlavní cíl změnu volebního systému z většinového na systém poměrného zastoupení.

Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Jana Jůna je ale naprostá většina jak konzervativních, tak i labouristických poslanců proti jakékoli změně volebního zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o nové vládě sleduje v Británii komentátor Českého rozhlasu 6 Jan Jůn

„Konzervativci navíc dobře vědí, že by většina obyvatelstva hlasovala proti změně volebního systému, takže by vlastně svým způsobem liberály podvedli, protože by bylo jasné, jak to dopadne,“ uvedl Jůn.

Pokud jde o ohlášené odstoupení premiéra Gordona Browna, komentátor Českého rozhlasu připomněl, že to byla jedna z podmínek vůdce liberálů Nicka Clegga.

„Už před volbami řekl, že se nedomnívá, že by měl Brown zůstat ve funkci, pokud labouristé volby nevyhrají,“ řekl Jůn.

Premiér by ovšem nerezignoval okamžitě. Zdůraznil, že by odstoupil někdy před sjezdem strany v září. Do té doby by tedy vedl vládu jak sám řekl pokrokové koalice.

„Tedy labouristů, liberálů a několika menších nacionalistických stran ze Skotska, Walesu a Severního Irska. To by ovšem byla velmi křehká vláda a experti tady očekávají, že by vydržela maximálně do konce roku,“ dodal z Británie Jan Jůn.

Igor Maňour, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme