Konžský prezident Kabila je mrtev

V Konžské lidové republice došlo k převratu. Prezident Laurent-Désiré Kabila zemřel na palubě letadla, které ho přepravovalo do Zimbabwe k lékařskému ošetření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vysoké zimbabwské vládní představitele. Předchozí zprávy vycházející z dnešního komuniké konžské vlády přitom tvrdily, že je Kabila naživu, že byl při úterní přestřelce pouze zraněn a že byl letecky dopraven do zimbabwské metropole Harare.

Podle komuniké byl pověřen řízením činnosti vlády prezidentův syn Joseph Kabila, o jehož smrti se rovněž spekulovalo. Joseph Kabila stál dosud v čele armády. Kdo nese za atentát zodpovědnost a zda šlo o pokus o státní převrat, není dosud jasné.

Vláda rozhodla znovu otevřít letiště v zemi a omezit zákaz vycházení, který byl od večera v platnosti v Kinshase. V zemi panuje i přes nejasnou situaci relativní klid. Českému rozhlasu to potvrdil chargé d´affaires v Kinshase Pavel Mikeš.

Milan Kopp, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme