Konžští a kamerunští olympionici zůstávají v Británii, domů se vrátit nechtějí

Vydírali nás a srazili nám dohodnuté odměny na polovinu, tak vysvětlil jeden z pěti kamerunských boxerů, proč se on, jeho kolegové a další dva sportovci z Kamerunu rozhodli zůstat v Británii i po olympiádě. Zmizeli i čtyři olympionici z Demokratické republiky Kongo. Mezi nimi judista Cedric Mandembo, který vypadl v prvním zápase po pouhých čtyřiceti devíti vteřinách, jeho trenér a také trenéři boxu a atletiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamerunský sportovec Tomas Essomba | Zdroj: Reuters

Když se kamerunský boxer Blaise Mendouo v květnu v Maroku kvalifikoval na olympiádu, nejspíš si ještě neplánoval, že se čtyřmi kolegy z týmu v Londýně zůstane. Co je vedlo ke změně názoru, vysvětloval pro britskou BBC.

„Vyhrožovali nám kamerunští úředníci, kteří s námi přijeli do Londýna. Jeden boxer z našeho týmu prohrál zápas a oni ho požádali, aby odevzdal pas. Pak to zopakovali u dalšího boxera, ani si nestihl po zápase odpočinout," přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří afričtí olympionici se rozhodli zůstat v Británii. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Radiožurnálu Karolína Rezková.

Kamerunští činovníci sportovcům prý hned po příjezdu do Londýna řekli, že dostanou o polovinu nižší odměny za účast na olympiádě, než co bylo původně dohodnuto.

Jak řekl další kamerunský sportovec Tomas Essomba, on i jeho kolegové se chtějí stát profesionálními boxery a jsou přesvědčeni, že kdyby se vrátili do rodné země, nesměli by už trénovat.

Z hlediska britských úřadů zatím žádný problém nenastal. „Mají víza, která jim umožňují zůstat v Británii do listopadu, takže v současné době se nijak neprovinili,“ vysvětluje Jackie Brock-Doyleová z organizačního výboru her.

Kamerunská výprava se údajně pokoušela zlehčit situaci - sportovci prý mohou mít i víza do zemí Schengenského prostoru a je možné, že před návratem chtějí navštívit další turisticky zajímavá místa.

Pohřešovaná čtveřice sportovců a trenérů z Demokratické republiky Kongo se zatím ke svým dalším plánům nevyjádřila.

Pokus o emigraci během olympiády ale není u sportovců z chudších nebo politicky nestabilních zemí tak neobvyklý. V roce 2000 se v Sydney nedostavilo k odletu šest sportovců, dva Afričané a čtyři členové gruzínské výpravy.

bre, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme