Několik mužů proniklo do budovy čínského konzulátu v Houstonu. Byl mezi nimi i americký diplomat

Skupina mužů v doprovodu představitele amerického ministerstva zahraničí pronikla zadními dveřmi do budovy čínského konzulátu v Houstonu krátce poté, co jeho uzavření, které nařídila americká vláda, nabylo platnosti v pátek v 16.00 místního času (23.00 SEČ). Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

Houston (Texas) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský konzulát v texaském městě Houston. | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0

Mezi muži byl patrně i Cliff Seagroves, vrchní představitel ministerstva zahraničí pro diplomatická zastoupení. Podle televize CNN byl na místě mimo jiné i zámečník. Skupina na dotazy novinářů neodpovídala a mluvčí ministerstva zahraničí odmítl události komentovat. Poté, co muži silou otevřeli dveře v zadní části konzulátu, postavili se před ně dva uniformovaní představitelé úřadu ministerstva zahraničí pro diplomatickou bezpečnost. Ani oni akci nekomentovali.

‚Reakce na nerozumné jednání USA.‘ Čína nařídila uzavření konzulátu USA ve městě Čcheng-tu

Číst článek

Na žádost o komentář podle Reuters nereagovala ani čínská ambasáda ve Washingtonu. Zaměstnanci konzulátu, kteří budovu opustili krátce před stanovenou lhůtou, z místa podle svědků Reuters odjeli před otevřením zadních dveří budovy.

Bílý dům nařídil v úterý uzavřít do 72 hodin čínský konzulát v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu. Čína pak v pátek recipročně nařídila uzavřít konzulát Spojených států ve městě Čcheng-tu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme