Rusko ruší dohodu o českém konzulátu v Jekatěrinburgu, vládě to zatím oficiálně neoznámilo

Rusko vypovídá mezivládní dohodu s Českem o zřízení generálního konzulátu České republiky v Jekatěrinburgu, oznámila ruská státní agentura TASS s odvoláním na příslušné nařízení ruské vlády. Ruský premiér Michail Mišustin podle dokumentu nařídil ruskému ministerstvu zahraničí, aby o tomto rozhodnutí informovalo českou stranu. Praha ale zatím příslušnou nótu z Moskvy neobdržela, sdělil v pátek mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Moskva (Aktualizováno: 17:56 17. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na nového ruského prezidenta Michail Mišustin

Ruský premiér Michail Mišustin nařídil ruskému ministerstvu zahraničí, aby o tomto rozhodnutí informovalo českou stranu. | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Dohoda s Českem o konzulátu v Jekatěrinburgu byla uzavřena v roce 2001, připomněla ruská agentura TASS. Po ruském vpádu na Ukrajinu z loňského února ale Česko konzulát v Jekatěrinburgu uzavřelo. Přerušilo také činnost konzulátu v Petrohradu a Českého domu v Moskvě.

Pokud Rusko zvítězí, Maďarsko nás může územně ohrozit, obává se slovenský ministr zahraničí

Číst článek

Kromě toho rozhodlo o snížení počtu ruských diplomatů v České republice a odebralo Rusku souhlas s provozem konzulátů v Brně a Karlových Varech a konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem v Ostravě.

Právě vzhledem k odebrání souhlasu se zřízením ruských zastupitelských úřadů v Karlových Varech, Brně a Ostravě by zrušení dohody o českém konzulátu v Jekatěrinburgu českou diplomacii nepřekvapilo, uvedl také mluvčí Černínského paláce.

Nótu o odebrání souhlasu se zřízením českého konzulátu v Petrohradu podle Drakea už ministerstvo obdrželo.

Fungování konzulátu na Urale ovlivnila i česko-ruská diplomatická roztržka a vzájemné vyhošťováním diplomatů na jaře 2021 po zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme