Konzultacím mezi Ruskem a Českem brání koronavirus. Moskva navrhla jednání zmocněnců

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ve čtvrtek řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou republikou na úrovni náměstků ministrů zahraničí, brzkému setkání ale brání nynější pandemie nemoci covid-19. Místo toho však chce Moskva co nejrychlejší konzultace zplnomocněnců. Informovala o tom ruská zpravodajská agentura TASS.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Alexei Nikolsky | Zdroj: Reuters

Šéf jedné z komisí Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu, Vasilij Piskarjov ve čtvrtek podle stejného zdroje vyčetl české vládě, že patří mezi zahraniční kabinety, jež podle něj financují nevládní organizace, které šíří nesprávné a provokativní informace. Konkrétně přitom uvedl i českou humanitární a lidskoprávní organizaci Člověk v tísni.

Babiš stojí o zlepšení vztahů s Ruskem. Česká diplomacie nabídla Moskvě konzultace

Číst článek

„Potvrzujeme naši připravenost k dialogu s Českou republikou na úrovni příslušných náměstků ministrů zahraničních věcí obou zemí, ale hygienická a epidemiologická situace takové setkání v blízké budoucnosti neumožňuje,“ prohlásila Zacharovová.

„Právě z tohoto důvodu vyzýváme české kolegy k co nejrychlejšímu zahájení konzultací na úrovni zmocněnců našich zemí,“ dodala.

Maření konzultací

Česko-ruské vztahy v posledních letech zatěžuje více problémů, včetně například odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Praze 6, vyhoštění dvou ruských diplomatů zapletených do kauzy okolo údajné hrozby otravy pražských politiků ricinem a nejnověji zadržení ruského novináře Ivana Safronova, kterého ruská tajná služba obviňuje, že předal tajné informace české zpravodajské službě.

Obě strany se vzájemně obviňují, že svým přístupem maří konzultace, jež by měly přispět k řešení problémů.

České ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že problémy s konzultacemi chtělo řešit, ale na ruské straně není vůle k jejich zahájení. Premiér Andrej Babiš k tomu mimo jiné řekl, že Česko má zájem o normální vztahy s Ruskem a přál by si, aby výsledkem konzultací bylo česko-ruské setkání na vysoké úrovni.

Putinův mluvčí: Vztahy s Českem byly v poslední době zkaleny jistými nepřátelskými kroky

Číst článek

Předseda komise pro zahraniční vměšování do vnitřních záležitostí Ruska Piskarjov se ve čtvrtek České republiky dotkl, když podle agentury TASS hovořil o „protiprávním ovlivňování“ nedávného referenda o změnách v ruské ústavě cizími nevládními organizacemi.

Úprava základního zákona, kterou „všelidové hlasování“ podle úřadů schválilo, mimo jiné umožňuje prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat v úřadu až do roku 2036 bez ohledu na to, jak dlouho už ve funkci je.

„Byla zjištěna fakta týkající se šíření destruktivních, nepřesných, provokativních a protichůdných informací cizími nevládními organizacemi financovanými vládami jiných zemí, jako jsou Británie, Německo, Kanada, USA, Česká republika, Švédsko, Evropská komise, a v Rusku nežádoucími nevládními organizacemi Člověk v tísni a (americkou) Open Society Foundation,“ citoval TASS Piskarjova.

Za šiřitele lživých zpráv o ústavním referendu pak poslanec přímo označil stanici Deutsche Welle, ruský servis britské BBC, stanice Hlas Ameriky a Radio Svoboda a jejich regionální zastoupení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme