Kopčák: Panika na Ukrajině je zbytečná. Prasečí chřipka je součástí mocenského boje

Už víc než milion Ukrajinců zasáhla chřipková epidemie a nemoci jich podlehlo 174. Politici ale možná víc než nával nemoci řeší blížící se volby. Současná hlava státu Viktor Juščenko obviňuje svou rivalku v boji o prezidentské křeslo, premiérku Julii Tymošenkovou, že podcenila právě zdravotnickou situaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus chřipky A/H1N1 | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, CDC Influenza Laboratory

Navzdory takovýmto zprávám ale mají ukrajinské úřady vše pod kontrolou, což potvrzuje i bývalý zpravodaj tiskové agentury TASR v Rusku a na Ukrajině Bohdan Kopčák.

"Zřejmě šlo o planý poplach. Statistiky jasně ukazují, že před třemi lety onemocnělo chřipkou více lidí než nyní. V rámci Ukrajiny se spíše jedná o marginální čísla," řekl Kopčák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prasečí chřipka na Ukrajině a tamní mocenský boj očima bývalého zpravodaje tiskové agentury TASR v Rusku a na Ukrajině Bohdana Kopčáka.

Ukrajina už před časem požádala o pomoc například Polsko. Chybí ji především vakcíny a antibiotik. Proto budou léky proti chřipce dostupné v lékárnách výhradně na recept, aby se předešlo nárazovému výprodeji a spekulacím s cenou.

Sama Tymošenková požádala spoluobčany v televizním projevu, ať nepodléhají panice. Vyzvala je ale, ať nosí ochranné roušky v hromadné dopravě, v práci a raději i doma. Roušky ale v zemi chybí. Lidé si je tak podle premiérky mají vlastnoručně vyrobit.

Podle Kopčáka navíc chřipka může znamenat vhodný nástroj k začátku předvolebního ukrajinského boje.

"Navzdory faktu, že Juščenko Tymošenkou kritizoval ze šíření paniky, byl to právě ukrajinský prezident, který vyzýval NATO, EU, potažmo okolní státy, aby jeho zemi pomohly. Juščenko zřejmě vycítil, že zatím spíše ztrácí, a tak téma chřipky rozdmýchává i on," uzavřel Kopčák.

Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme