Kopie korunovačních klenotů, dobový nábytek, porcelán. Zeman v Moskvě zahájil výstavu o Pražském hradu

Prezident Miloš Zeman v Moskvě slavnostně zahájil výstavu Poklady Pražského hradu. Svoji cestu do Ruska využil i k tomu, aby vyzval k propuštění ukrajinského historika Igora Kozlovského, kterého drží povstalci z východoukrajinského Doněcku. Zeman požádal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby v této věci využil svého vlivu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman se před začátkem výstavy sešel s českými novináři a oznámil, že požádal ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby využil svého vlivu a zasadil se o osvobození Igora Kozlovského. Prezident o to marně žádal vůdce doněckých separatistů Alexandra Zacharčenka.

Zeman požádal Putina, aby pomohl osvobodit ukrajinského historika

Číst článek

Prezident Zeman poté zahájil výstavu Poklady Pražského hradu ve Státním historickém muzeu na Rudém náměstí. Kurátor Jaroslav Sojka ji koncipoval jako průřez uměleckými a sakrálními předměty od 9. do počátku 20. století.

Návštěvníci mohou uvidět například věrné kopie korunovačních klenotů, rozměrné tapisérie, dobový nábytek nebo porcelán ze sbírek Pražského hradu a Svatovítského pokladu. 

Výstava Poklady Pražského hradu, jejíhož otevření se ve čtvrtek zúčastnila také ruská vicepremiérka Olga Goloděcová, je odpovědí na přehlídku exponátů z dynastie carského rodu Romanovců, kterou Pražané měli možnost zhlédnout před šesti lety.

Expozice dokumentuje tisíciletý vývoj a stavební i slohové proměny Pražského hradu. Zvlášť hodnotnými exponáty jsou podle odborníků relikviář sv. Kateřiny podle návrhu Petra Parléře nebo šperkovnice ze 17. století.

Ruská média o Zemanově cestě: mluvit bude o sankcích, jeho role je ale velmi omezená

Číst článek

Předmětem zvláštního zájmu Rusů bude nepochybně soubor textilií spojených se svatou Ludmilou a její relikviářová busta z první čtvrtiny 14. století. Patronka české země, v Rusku často zvaná Ludmila Česká, je důležitou světicí i pro ruské pravoslaví. Jako první svatořečenou ženu ji uctívají všichni pravoslavní Slované.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme