Kopie Pražského Jezulátka v Libanonu nestrádá. Sošku šatí i světoví návrháři

Pražské Jezulátko je známé po celém světě, dokonce i v arabských zemích. V libanonském klášteře svatého Eliáše, který se tyčí v horách vysoko nad mořem, mají už osm let jeho věrnou kopii. Sjíždějí se za ní křesťané z celé země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonské Jezulátko

Libanonské Jezulátko | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Kostel je plný. Mladý kněz pronáší vlídné kázání v arabštině. Občas zakřičí děti, občas zazvoní mobilní telefon. Atmosféra je uvolněnější, než při katolických mších ve střední Evropě. Kázání prokládají hudebníci náboženskými písněmi.

V rohu kostela je dřevěná kaplička a v ní nasvícené Jezulátko. Barokní prostředí mu asi chybí, i v moderní betonové stavbě se ale vyjímá.

Přehrát

00:00 / 00:00

V klášteře svatého Eliáše vysoko nad libanonskými plážemi natáčel blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

„My bydlíme trošku daleko, až v Bejrútu, ale přesto sem jezdíme často, pomodlit se k Jezulátku. Jezdí sem za ním hodně lidí. Taky sem přijedeme, když si potřebuji něco vymodlit,“ říká jedna žena. Po mši nasedá s manželem do auta a vyrážejí do 30 kilometrů vzdáleného domova.

Karmelitánský bratr Šár Sawája potvrzuje, že Jezulátko mají v Libanonu už osm let. S pořízením kopie pomohli pražští karmelitáni i česká ambasáda v Bejrútu.

Věřící prý přijíždějí do kláštera svatého Eliáše hlavně 25. dne každého měsíce. To se koná mše u příležitosti Ježíšova narození a lidé se k Jezulátku modlí růženec.

Karmelitánský klášter sv. Eliáše ve vesnici al-Muajsira | Foto: Štěpán Macháček

„Dělá spousty zázraků, spoustu dobra, které rozdává lidem. Hodně lidí třeba nemůže mít děti, a tak chodí k Jezulátku a modlí se u něj, aby děti měli. Stejně tak sem chodí žádat o pomoc lidé s různými nemocemi,“ vysvětluje bratr Sawája.

O Jezulátko se ve vesnici al-Muajsira starají libanonští bratři podobně, jako je tomu v Praze:

„Převlékáme ho podle liturgického období. V době adventu má šaty fialové, na svátek Ježíškova narození ho převlékáme do bílých šatů. Když je svátek jakéhokoliv křesťanského mučedníka, nosí červené šaty, a během běžného období se obléká do zelených.“

„Velkou část oblečků mu šijí karmelitánské sestry a část mu šijí dokonce módní návrháři. Například libanonský světově známý návrhář George Hobeika mu také ušil jedny šaty. Má opravdu hodně plný šatník,“ dodává bratr Šár Sawája.

Libanonští bratři karmelitáni mají připravené i letáčky s nabídkou zájezdu do Prahy. Samozřejmě za Jezulátkem.

Jezulátko v moderní dřevěné kapli a vánočním bílém plášti | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme