Koreanista Bláha: KLDR chce provokacemi poutat pozornost

Na Korejském poloostrově sílí napětí v souvislosti s březnovým potopením jihokorejské vojenské lodi. Pchjongjang nadále hrozí uzavřením společné hranice. Demonstruje tak proti pondělnímu přerušení obchodních styků, které vyvolala Jižní Korea. Postoje Soulu podpořila během své návštěvy i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová | Foto: U.S. Department of State

Zopakovala, že Jižní Korea má v záležitosti kolem potopení vojenského plavidla plnou podporu Spojených států.

„Oceňuji jihokorejského prezidenta a vládu za to, s jakou rozhodností a trpělivostí hledali pravdu, poté reagovali na zjištěná fakta. Mezinárodní nezávislé vyšetřování je objektivní, důkazy přesvědčivé, závěr nevyhnutelný: Severní Korea se dopustila nepřijatelné provokace a mezinárodní společenství na to musí zareagovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Korejském poloostrově sílí napětí v souvislosti s březnovým potopením jihokorejské vojenské lodi. Více koreanista Petr Bláha.

Clintonová se tak připojila ke stanovisku Soulu, že případem by se měla zabývat rovněž Rada bezpečnosti OSN.

„Během posledních dnů jsme o tom mluvili s představiteli Japonska a Číny. Jsme stále v úzkém kontaktu s jihokorejskými přáteli tady v Soulu a společně se budeme radit o dalším postupu v Radě bezpečnosti OSN,“ uvedla Clintonová a dodala:

"Apelujeme na Severní Koreu, aby přestala s provokacemi, aby už nevyhrožovala svým sousedům, aby neprodleně podnikla kroky směrem k plnění svých závazků ohledně denuklearizace a aby respektovala mezinárodní úmluvy."

Během zmíněného březnového incidentu zahynulo 46 jihokorejských námořníků. Mezinárodní vyšetřovací komise minulý týden oznámila, že loď potopilo severokorejské torpédo. Pchjongjang to ale nadále popírá.

Jde o porušení příměří

Podle koreanisty Petra Bláhy se ale nejedná o dvoukolejný problém nebo konflikt.

„Jde o jednostranný válečný akt, kterého se dopustila KLDR potopením jihokorejského plavidla. Jedná se také o flagrantní porušení příměří, které ukončilo někdejší korejskou válku v roce 1953,“ zmínil Bláha na Rádiu Česko a dodal:

„Standardní postup by vyžadoval adekvátní vojenskou protiakci. Událost je nicméně vnímaná jako provokace s neadekvátním následkem, a to v podobě několika desítek mrtvých. Zmíněná provokace má za cíl upoutat pozornost, jelikož severokorejská ekonomika je vyčerpaná a z důvodu nespolupráce s Jižní Koreou neplynou do KLDR žádné finanční a hospodářské injekce.“

Do sporu se poprvé vložil i hlavní severokorejský spojenec, Čína. Její emisar pro Korejský poloostrov Wu Ta-wej při jednání s ministry jihokorejské vlády uvedl, že Peking vyzval režim Kim Čong-ila ke zdrženlivosti, podle některých pozorovatelů tím vysílá Pchjongjangu signál, že se může postavit na stranu mezinárodního společenství.

Čína se ale zatím přímo k výsledkům mezinárodní vyšetřovací komise, podle které korvetu Čchonan na konci března potopilo severokorejské torpédo, nevyjádřila.

Helena Berková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme