Koreje se dohodly na cestovním propojení zemí

Severní a Jižní Korea se dohodly na vybudování železnice a silnice přes společnou hranici. Soul zároveň souhlasil s tím, že dodá do Severní Koreji, kde trvá hladomor, na úvěr zásoby rýže a hnojiva. Vyplynulo to z třídenního ekonomického jednání zástupců obou zemí. Jihokorejský dení Mindžu ilbo dnes napsal, že severokorejský vůdce Kim Čong-il navštíví příští měsíc Soul - má se tak stát u příležitosti Asijských her, které se v Soulu konají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak ve stanici | Foto: Jan Rosenauer

Severní a Jižní Korea se dohodly na obnovení železničního a silničního spojení. Jak dovává asijský zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikláš, jde o další signál, že vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou od padesátých let formálně ve válečném stavu, se zlepšují.

Po více než 50 letech by tak přes hranici, která patří k nejstřeženějším na světě, mohly opět jezdit osobní vlaky a autobusy. Představitelé obou zemí, kteří se na tom dohodli na závěr třídenních rozhovorů, však nespecifikovali konkrétní dobu, kdy by měla být železniční a silniční doprava obnovena. Podle pozorovatelů se však jedná o jasný signál potvrzující zlepšení vztahů mezi Severní a Jižní Koreou. Soul se navíc zavázal, že svému severnímu sousedu poskytne 400 tisíc tun rýže a 100 tisíc tun hnojiv v rámci humanitární pomoci.

Severní Korea se přibližuje i dalším sousedům. Na historickou návštěvu přijede v polovině září do Pchongjangu japonský premiér Džunčiró Koizumi. V přímých rozhovorech chce zlepšit vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi, které nemají žádné diplomatické vztahy.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme