Koření nebo Jamajské zlato. Nezakázaná droga zabila v Německu desítky lidí

Stále více lidí v Německu umírá po požití takzvaných „Legal Highs“ tedy omamných látek, které nejsou na seznamu zakázaných drog. Situace je dramatická především v Bavorsku, kde počet mrtvých neustále stoupá. O situaci se zajímali reportéři deníku Die Welt.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogy - kokain - pervitin - šňupání - šňupat

drogy - kokain - pervitin - šňupání - šňupat | Foto: CC BY-NC-SA 2.0, Elle Kay

Hra na život a na smrt začíná většinou jediným kliknutím myší. Za pár dní přinese nic netušící pošťák přímo domů třígramový balíček s online objednanou drogou. Ta se většinou jmenuje Koření nebo Jamajské zlato. V dnešní době na trhu existuje už více než 1500 podobných produktů. Obchodníci je nabízejí jako legální směsi bylin, koupelových solí a dokonce i jako rostlinná hnojiva nebo osvěžovače vzduchu.

Krycí jméno: bylinky

Ve skutečnosti tyto produkty obsahují vysoce nebezpečné psychoaktivní látky. Bylinky jsou jen jakýmsi krycím jménem pro samotnou drogu. Kdo má štěstí, užití takovéto psychoaktivní látky přežije, anebo skončí na jednotce intenzivní péče, případně na psychiatrii. Ale stále více uživatelů těchto drog umírá, informuje Die Welt.

Bavorský zemský kriminální úřad zaznamenal letos už 32 úmrtí v souvislosti s užitím nových drog. Přitom v roce 2013 byl v souvislosti s užíváním nových psychoaktivních látek zaznamenán pouze jediný případ úmrtí. Touto bilancí se nové drogy co do počtu obětí letos vyrovnaly extázi. Na tom, že jsou údaje alarmující, se shodují politikové, policie i lékaři.

Veřejnoprávní služba mladým. Moderátoři pořadu Drugslab zkouší drogy, abyste vy nemuseli

Číst článek

„Nebezpečí těchto drog spočívá v nevypočitatelnosti jejich účinků,“ vysvětluje primář mnichovské Univerzitní kliniky Matthias Klein a pokračuje výčtem příznaků, které tyto drogy způsobují. Patří k nim halucinace, záchvaty paniky, psychotické stavy, výbuchy agrese a v neposlední řadě i zástava srdce. Přitom chemické složení drog je lékařům většinou neznámé.

A právě složení těchto drog stojí za obchodním úspěchem nezodpovědných obchodníků a výrobců. Dosud se totiž mohly takové drogy distribuovat, protože nefigurovaly na seznamu zakázaných látek a policie nemohla jejich distribuci trestně stíhat ani na základě zákona o léčivech, píše deník Die Welt.

Pomůže nový zákon?

Jak ale dodává, před několika dny začal v Německu platit zákon, který se zaměřuje na boj proti rozšiřování nových psychoaktivních látek. Měl by napomoci k odhalování nových drog a také k jejich zákazu. Otázkou však je, jestli tomu tak skutečně bude. První reakce na tento zákon jsou víceméně smíšené, podotýká Die Welt.

Christian Martin, zástupce ředitele Zemského kriminálního úřadu, je přesvědčen, že nový zákon zjednoduší policii práci. „Máme teď možnost distribuci nových psychoaktivních látek trestně stíhat,“ říká Martin a pokračuje:

V Česku ubývá těžce závislých na drogách. Úmrtnost je ale vyšší, i kvůli novým látkám

Číst článek

„Dosavadní praxe byla taková, že když jsme zajistili nějakou novou drogu, výrobce následně poupravil její chemické složení tak, aby se jednalo o novou látku, kterou zákon o léčivech nezahrnuje.“ A deník vysvětluje, že nový zákon nespecifikuje pouze jednotlivé chemické látky, ale celé skupiny sloučenin, které obsahují syntetické kanabinoidy a fenylethylaminy.

Zmíněný zákon je namířený především proti obchodníkům a výrobcům těchto nových drog. Ty se vyrábějí v Asii, především v Číně a v Indii, ze syntetických kanabinoidů, které působí až dvanáctkrát silněji než běžná marihuana. Navíc se většinou jedná o odpad pocházející z výroby běžných léků, informuje dále Die Welt.

A dodává, že hlavně ve východoevropských zemích, ale také ve Španělsku a Belgii, se tyto drogy prodávají jako směsi bylin pod různými názvy. Za jeden gram si obchodníci účtují okolo osmi eur. Ziskovost pro výrobce je proto vysoká.

Agrese i úzkost

Primář Klein v reportáži popisuje chování pacientů, kteří byli po užití těchto nových drog hospitalizováni. „Jeden z pacientů zaútočil na nemocniční personál, jiný vytrhl ze zdi hasicí přístroj. Někteří pacienti zase úzkostlivě sedí v koutě nebo se snaží zabarikádovat. V extrémních případech musíme hospitalizovaným upevnit ruce a nohy tak, aby sobě nebo druhým nezpůsobili zranění,“ říká mnichovský lékař.

Úzkostné stavy a halucinace trvají podle primáře v rozmezí od osmi do čtyřiadvaceti hodin. Uživatelé často spoléhají na informace, které jsou uvedené na obalu drogy. Ty ale negarantují bezpečnost, dodává Die Welt.

USA čelí epidemii: 20 milionů lidí je závislých na drogách, lécích a alkoholu

Číst článek

Stejně tak jako nový zákon nezaručuje vyřešení této vážné situace, tvrdí Klaus Fuhrmann, ředitel pobočky jednoho bavorského střediska na pomoc drogově závislým. Fuhrmann se obává, že v budoucnu se objeví ještě nebezpečnější drogy.

Mnoho Fuhrmannových klientů užívalo podobné drogy delší dobu bez následků, a teprve později se u nich projevily silné vedlejší účinky, které měly fatální následek. Sám Fuhrmann sází především na prevenci, do které se ale musí více investovat. Tolik německý deník Die Welt.

Text vznikl pro pořad Dvacet minut ve světe Českého rozhlasu Plus.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme