Nezávislá komise: Čína i Světová zdravotnická organizace měly proti šíření koronaviru konat rychleji

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Čína mohly na počátku šíření koronaviru jednat rychleji. Vyplývá to z předběžné zprávy nezávislé komise, jejímž úkolem bylo posoudit světovou reakci na pandemii covidu-19. Šíření viru ve světě podle ní bylo možné zpomalit zavedením přísných opatření, příliš mnoho zemí ale „ignorovalo signály“ o závažnosti situace.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus | Foto: FW1F/Andrew Heavens | Zdroj: Reuters

Čínské centrální i regionální úřady provincie Wu-chan podle komise mohly loni v lednu uplatňovat mnohem přísněji opatření, která přijaly proti šířením viru SARS-CoV-2.

Světová zdravotnická organizace pak mohla v loňském roce vyhlásit globální stav zdravotní nouze dříve než 30. ledna. Otázkou podle autorů zprávy je i to, zda neměla WHO dříve než 11. března použít slovo pandemie, aby tak upozornila na závažnost situace.

„Světový pandemický výstražný systém není pro daný účel vhodný,“ uvedla v předběžné zprávě komise, které předsedají bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková a někdejší liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová. WHO podle ní nemá dostatek pravomocí, aby mohla efektivně čelit výzvám, jakou je pandemie covidu-19.

Zpráva vyzývá k „celosvětovému restartu“. Doporučení, jak dál postupovat, by měla komise poskytnout v konečné zprávě, kterou předloží ministrům zdravotnictví členských zemí WHO letos v květnu.

USA, Rusko i Katar. Experti zdravotnické organizace dorazili do Wu-chanu, kde budou pátrat po původu viru

Číst článek

WHO čelí od počátku loňského roku kritice za údajně pomalou reakci na šíření viru SARS-CoV-2, který se objevil poprvé na konci roku 2019 v Číně. Agentura AFP připomíná i to, že se WHO dlouho zdráhala doporučit zakrývání úst a nosu jako opatření proti šíření koronaviru.

Končící americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil Čínu, že tajila informace o koronaviru a šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, že se příliš poddává vůli Pekingu.

Koronavirem se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo na světě přes 95 milionů lidí, úmrtí s covidem-19 evidují státy světa více než dva miliony.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme