Koronavirus jsme podcenili, připustila šéfka Evropské komise von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovoru pro německý deník Bild připustila, že spolu s dalšími politiky podcenila nový typ koronaviru. „Myslím, že my všichni, kdo nejsme experti, jsme na začátku koronavirus podcenili,“ řekla. Nyní už ale podle jejího přesvědčení všichni pochopili, že opatření, která ještě před dvěma či třemi týdny zněla drasticky, jsou nutná. Evropa je podle ní teď centrem krize.

Berlín (Aktualizováno: 10:39 18. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Náš zdravotnický systém je už nanejvýš zatížený,“ uvedla pro Bild předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž jsou i proto nutná nově přijatá opatření, mezi něž patří také uzavření vnějších hranic Evropské unie na 30 dní.

‚Nikdo nemohl předpokládat, že jich budou potřeba miliony.‘ Jak vláda mluví o rouškách a respirátorech?

Číst článek

Pokud jde o přeshraniční dopravu uvnitř unie, věří předsedkyně komise, že se v příštích dnech podaří zajistit, aby byla opět bezproblémová.

Uzavírky hranic a zpřísněné kontroly nyní vedou k dlouhým zácpám před některými vnitroevropskými hranicemi. Například na německé dálnici A4 ve směru na Polsko je dnes kolona dokonce šedesátikilometrová.

Další opatření jako třeba zákazy vycházení jsou podle von der Leyenové na rozhodnutí jednotlivých členských států. „Je důležité to také respektovat,“ míní.

„To není nic, co by se prostě nařídilo z Evropy,“ podotkla také šéfka Evropské komise, podle níž se Evropa s koronavirem bude potýkat ještě dlouho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme