Nakažených koronavirem je ve Španělsku o tisícovku více, jejich počet přesáhl 8700. Zemřelo 297 lidí

Počet nakažených novým koronavirem ve Španělsku se proti neděli zvýšil o tisícovku na 8744, oznámilo v pondělí tamní ministerstvo zdravotnictví. Počet obětí z řad nakažených vzrostl o devět na 297. Ministerstvo rovněž uvedlo, že více než polovina z dosud potvrzených případů nákazy připadá na madridský region, kde je 4695 nakažených.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v Madridu | Foto: Juan Medina | Zdroj: Reuters

Španělsko je druhou koronavirem nejhůře postiženou zemí v Evropě po Itálii. Ministerstvo v pondělí také uvedlo, že z celkem 8744 případů je 3215 v nemocnici. Ostatní jsou v domácí karanténě.

Hygienici uzavřeli další místo kvůli koronaviru. Lidé v Kynicích nesmí opustit území obce

Číst článek

Pondělní údaje jsou o něco méně dramatické než ty z minulých dní. V neděli po poledni Španělsko ohlásilo dokonce téměř 2000 nových případů nákazy koronavirem a stovku úmrtí za 24 hodin.

Opatření ve Španělsku

Opatření proti šíření koronaviru začaly ve Španělsku v předchozím týdnu přijímat nejprve jednotlivé autonomní regiony. Kvůli rychlému nárůstu případů o víkendu španělská vláda nařídila uzavřít restaurace, kavárny, bary, kina a obchody s výjimkou prodejen se zbožím běžné potřeby.

Od pondělí platí i omezení pohybu obyvatel: lidé nesmí vycházet z domova s výjimkou cest do práce, na nezbytný nákup či k lékaři. Pouze jednotlivě smí lidí chodit venčit psa či na nákup. Lze si také dojít do banky vyzvednout peníze. Povoleny jsou svatby a pohřby, ale s omezeným počtem lidí.

Opatření je drastické, ale asi oprávněné, říká starosta uzavřené Červenky. Dozvěděl se o něm ve tři ráno

Číst článek

Nouzový stav v zemi vyhlásila španělská vláda na dva týdny, v pondělí ale ministr dopravy José Luis Ábalos uvedl, že opatření bude zřejmě nutné delší dobu. „Nevěřím, že za 15 dní bychom tuto bitvu mohli vyhrát,“ uvedl Ábalos.

Nákaza u politiků

Novým typem koronaviru, který se začal šířit koncem loňského roku z Číny, se nakazila ve Španělsku například i manželka tamního premiéra Pedra Sáncheze. Jeho test byl ale podle pondělních zpráv místních médií negativní. Testováni na koronavirus byli negativně i španělský král Felipe VI. a královna Letizia.

Potvrzen byl koronavirus už minulý týden u španělské ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterové. V pondělí deník La Vanguardia napsal, že nakažená je i ministryně pro regionální politiku Carolina Dariasová a také místopředseda katalánské vlády Pere Aragonès.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme