Zakladatel WikiLeaks se obává koronaviru. Britský soud ale zamítl Assangeovu žádost o propuštění kaucí

Britský soud ve středu zamítl kauci pro zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, který žádal propuštění z vězení kvůli obavám z nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters. Australan Assange v Británii čelí vydávacímu řízení do Spojených států, které ho viní ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. WikiLeaks v posledních letech zveřejnil statisíce utajovaných dokumentů o vojenských a diplomatických krocích USA.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange na snímku z května 2017 | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

„Globální pandemie není důvodem pro Assangeovo propuštění,“ prohlásila soudkyně Vanessa Baraitserová, která tak odmítla argumenty Assangeových právníků. Ti argumentovali tím, že jejich klient by se mohl ve vězení nakazit.

V Londýně začíná ostře sledovaný soud, rozhodne se o vydání zakladatele WikiLeaks Assange do USA

Číst článek

Server WikiLeaks na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters.

Od června 2012 se Assange kvůli hrozící extradici do USA skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ekvádor mu ale loni odebral azyl, načež byl Assange zatčen britskou policií a poslán do vazby za předchozí porušení podmínek kauce.

Australan je momentálně v londýnském vězení, kde si od loňska odpykává trest za porušení podmínek kauce z roku 2012. Pokud bude vydán do USA a následně shledán vinným, mohl by být uvězněn i na několik desítek let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme