Předsedkyně evropské komise je opět v karanténě. Kvůli kontaktu s nakaženým opustila jednání EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová kvůli kontaktu s osobou nakaženou covidem-19 opustila čtvrteční summit Evropské unie krátce po jeho zahájení. Šéfka unijní exekutivy na twitteru informovala, že jeden ze členů jejího kabinetu měl ráno pozitivní koronavirový test. Politička, která dopoledne v sídle komise jednala mimo jiné s českým premiérem Andrejem Babišem, měla podle svého vyjádření výsledek testu negativní.

Brusel (Aktualizováno: 23:21 15. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Von der Leyenová měla podle svého vyjádření výsledek testu negativní, přesto summit EU ihned opustila a je nyní v karanténě | Foto: Pool | Zdroj: Reuters

Unijní summit pokračuje bez von der Leyenové. Právě jsem byla informována, že člen mého blízkého týmu měl dnes ráno pozitivní test na covid-19. Já sama jsem měla test negativní, napsala von der Leyenová na svém twitteru. Dodala, že se okamžitě uchýlí do izolace. 

Několik hodin před začátkem summitu absolvoval u šéfky komise přibližně půlhodinový rozhovor Babiš, po němž přišel na řadu portugalský premiér António Costa. Přímo v dějišti summitu v budově Evropské rady se pak von der Leyenová sešla i s dalšími lídry unijních zemí. Během vrcholného zasedání přitom platí přísná hygienická pravidla, politici nosí roušky a dodržují bezpečné vzdálenosti.

Dvaašedesátiletá německá politička byla v karanténě již minulý týden poté, co se během pracovní návštěvy Portugalska ocitla poblíž jiného infikovaného člověka. Ve čtvrtek není jedinou pravidelnou účastnicí summitů, bez níž se musí vrcholná schůzka obejít. Doma zůstal kvůli karanténním pravidlům polský premiér Mateusz Morawiecki, kterého zastupuje Babiš.

Babiš bude na summitu Evropské unie zastupovat polského premiéra. Ten zůstává v karanténě

Číst článek

Předseda Evropské rady Charles Michel, který summity svolává a předsedá jim, musel odpoledne a večer čelit několika dotazům, zda je v situaci rychle se šířící druhé vlny nákazy vhodné pořádat osobní jednání. Podle webu Politico se na něj v tomto smyslu obrátila dánská premiérka Mette Frederiksenová a finská ministerská předsedkyně Sana Marinová.

„Dospěli jsme k závěru, že u některých témat je nutná osobní přítomnost lídrů,“ odpověděl během jednací pauzy na novinářský dotaz Michel, podle něhož to vyžadovala i čtvrteční schůzka, jež mimo jiné udala směr dalším jednáním Evropské unie s Británií. Michel připomněl, že během jarní vlny pandemie byli lídři v kontaktu pouze prostřednictvím videokonferencí, což nebylo vždy dostačující. Dodal, že řada šéfů států a vlád podpořila myšlenku osobního setkávání i v budoucnu, pokud to závažnost témat bude vyžadovat.

Michel se po naléhání některých národních delegací rozhodl koordinaci boje s covidem-19, o níž se původně mělo jednat až v pátek, zařadit na závěr dnešního programu. Ve středu se sice státy po předchozí výzvě lídrů shodly na společném barevném hodnocení rizikových regionů, ke sladění covidových testů či karantén však dosud nepřikročily. Prezidenti a premiéři tak nyní probírají, jak lze spolupráci dále zefektivnit v těchto otázkách či například při vývoji covidových vakcín.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme