Indiáni v Brazílii pluli 12 dnů do města pro vakcínu. Na cestu zpět si museli vydělat

Skupina amazonských indiánů plula po řece 12 dní do nejbližšího města, aby dostala vakcínu proti covidu-19. Po očkování ale museli několik dnů ve městě zůstat, aby si prodejem uměleckých předmětů svého kmene vydělali na palivo a potraviny pro zpáteční cestu. Informoval o tom deník El País.

Brazílie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nejdříve jsme měli z vakcíny strach, ale když jsme viděli, že i další domorodé kmeny v ostatních oblastech se nechaly očkovat, sebrali jsme odvahu. Nechtěli jsme dál vymírat, už nás je jen 600 v údolí Javari,“ řekl agentuře EFE Pixi Isma.

Německo bude vakcínou Johnson & Johnson očkovat hlavně starší 60 let, mladší na vlastní riziko

Číst článek

On a dalších 36 členů etnika Matisů plul po řece Javarí, která je přítokem Amazonky, přes 700 kilometrů. Ze svých vesnic u hranici s Kolumbií a Peru cestovali do nejbližšího města Atalaia do Norte.

Tento izolovaný kmen v Amazonii se poprvé do kontaktu s civilizací dostal v roce 1976. Následující léta pro něj byla devastující, řada členů kmene podlehla západním nemocem, mimo jiné spalničkám či chřipce. V roce 1983 zbývalo z tohoto kmene jen 87 členů. I proto se nyní vydali nechat očkovat, ačkoli v jejich vesnici se žádný případ nákazy koronavirem neobjevil.

„Občas sem přijeli nakoupit nástroje pro lov a rybaření. Přijedou, nakoupí, odjedou,“ uvedl antropolog Thiago Ribeiro.

Podle něj je velmi dobře, že se nechali očkovat. „Je ale stále mnoho domorodých kmenů, kteří mají z vakcíny strach,“ dodal.

Slabá imunita

Pro amazonské kmeny je koronavirus obzvlášť nebezpečný, protože mají slabou imunitu vůči nemocem, které jsou běžné ve většinové populaci, a některé jsou navíc oslabené podvýživou či jinými nemocemi, jako třeba hepatitidou.

Obětí covidu je podle vědců více než dvojnásobek oproti oficiálním statistikám

Číst článek

V Brazílii, která má na 211 milionů obyvatel, se od počátku pandemie covidu-19 potvrdilo na 15,2 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně. Brazilské ministerstvo zdravotnictví eviduje také na 422 340 úmrtí spojených s covidem-19. Nejméně jednu dávky vakcíny dostalo v Brazílii na 35,3 milionu lidí, což je asi 16,7 procenta obyvatel, zcela naočkováno je asi osm procent Brazilců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme