V Polsku a Indii se zvedají počty nakažených koronavirem. Papež František vyzval k opatrnosti

Počet lidí, kteří zemřeli v souvislosti s onemocněním covid-19, v neděli ve světě přesáhl hranici 400 000. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Polsko či Indie hlásí rekordní nárůsty počty infikovaných. V mnoha jiných zemích, například v Brazílii, Británii nebo Německu, počty nově nakažených a mrtvých podle oficiálních statistik naopak klesly. Pandemie nadále kalí vztahy mezi USA a Čínou.

Sao Paulo (Aktualizováno: 23:12 7. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co do počtu infikovaných koronavirem je Indie pátou nejvíce zasaženou země na světě (ilustrační foto) | Foto: Francis Mascarenhas | Zdroj: Reuters

V Polsku se v sobotu objevilo 576 nových případů nákazy koronavirem, což je podle polských médií nejvíce od začátku epidemie. Velkou část, a to 346, však tvoří horníci z uhelného dolu Zofiówka ve Slezském vojvodství.

‚60 milionů lidí v extrémní chudobě.’ Pandemie bude mít podle šéfa Světové banky vliv na ekonomiku 10 let

Číst článek

K sobotnímu večeru polské ministerstvo zdravotnictví evidovalo celkem 25.986 nakažených koronavirem, 1153 lidí v důsledku komplikací provázejících nemoc covid-19 zemřelo.

Indie v neděli také zaznamenala nový denní rekord v počtu nakažených. Testy tam prokázaly koronavirus u 9971 lidí. V této situaci se v pondělí chystají po deseti dnech otevřít nákupní centra, hotely a náboženská místa. Co do počtu infikovaných koronavirem je Indie pátou nejvíce zasaženou země na světě, nakazilo se tam 246 628 lidí a 6929 pacientů s covidem-19 zemřelo.

V Rusku je za poslední den nově potvrzených případů 8984, zatímco o den dříve jich bylo 8855. Nákaze podlehlo 134 lidí, proti předchozímu dni o 63 méně. Od začátku pandemie už nákaza v zemi se zhruba 146 miliony obyvatel usmrtila 5859 lidí, nakažených je 467.673. Moskva registruje 1956 nových případů, na Rudém náměstí se přesto konal knižní veletrh.

Článek pokračuje pod online reportáží.

V některých jiných zemích bilance nakažených nebo zemřelých spíše klesaly. Británie hlásí nejmenší počet úmrtí od zavedení protipandemických opatření z 23. března, uvedla BBC. Nově zemřelých je potvrzeno 77, ale víkendová čísla jsou tradičně nižší kvůli menšímu počtu testů. Dohromady v zemi zemřelo oficiálně 40 542 lidí, což je druhý největší počet na světě.

V Německu se za poslední den nakazilo koronavirem 301 lidí, zhruba o 100 méně než o den dříve, dohromady už 183 979. Kvůli komplikacím provázejícím onemocnění zemřelo dalších 22 lidí, smrtelná bilance tak aktuálně činí 8668, vyplývá ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI).

Součty nakažených v Brazílii

Brazilská vláda v sobotu přestala zveřejňovat souhrnné počty nakažených koronavirem a úmrtí s covidem-19 a publikuje už jen počty za posledních 24 hodin. Ministerstvo zdravotnictví v noci na neděli uvedlo, že za poslední den přibylo 27 075 potvrzených případů nákazy a 904 úmrtí v souvislosti s koronavirem.

O den dříve bylo nově nakažených 30 830 a úmrtí 1005. Brazilská prokuratura dala ministerstvu zdravotnictví 72 hodin na to, aby jí vysvětlilo změnu ve statistikách týkajících se nemoci. Reálné počty v Brazílii jsou podle expertů zřejmě mnohem vyšší.

Čína, odkud se infekce rozšířila, má za poslední den šest nových případů nákazy, což je o tři více než předchozí den. Z toho pět jsou lidé, kteří se vrátili ze zahraničí. V Číně se koronavirem nakazilo už 83 036 lidí, počet úmrtí zůstává na 4634.

Na Čínu se v neděli opět snesla kritika z USA. Republikánský senátor Rick Scott ji obvinil ze zdržování vývoje vakcíny proti covidu-19. „Musíme tu vakcínu vyrobit. Bohužel ale máme důkaz, že komunistická Čína se to snaží sabotovat nebo zpomalit,” řekl Scott v rozhovoru s BBC.

Papež František v neděli vyzval, aby lidé předčasně nevěřili, že se podařilo nad koronavirem zvítězit. Většina evropských zemí už přitom začala rozvolňovat opatření přijatá v souvislosti s pandemií, včetně těch cestovních. Maďarsko v neděli oznámilo, že ruší veškerá omezení zavedená v osobní dopravě vůči Německu.

pj, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme