Brazilský prezident nákazu zlehčuje. Bolsonaro nazval koronavirus ‘chřipičkou’, média nařkl z hysterie

Brazilský prezident Jair Bolsonaro čelí široké kritice,a to i od svých dosavadních příznivců, za to, jak zlehčuje nynější pandemii nemoci COVID-19, kterou ve středu opět označil za „chřipičku“. Kritizoval i místní guvernéry za zavírání škol a obchodů, jímž se státy této federace s 210 miliony obyvatel snaží bránit šíření nákazy. Bolsonaro rovněž obvinil místní média, že vyvolávají paniku a hysterii.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro | Foto: Ricardo Moraes/Pool | Zdroj: Reuters

Brazilský prezident Jair Bolsonaro čelí široké kritice, a to i od svých dosavadních příznivců, za to, jak zlehčuje nynější pandemii nemoci COVID-19, kterou ve středu opět označil za „chřipičku“.

Domorodci zažalují Bolsonara. Vadí jim prezidentův výrok, že ‚jsou čím dál více lidskými bytostmi‘

Číst článek

Kritizoval i místní guvernéry za zavírání škol a obchodů, jímž se státy této federace s 210 miliony obyvatel snaží bránit šíření nákazy. Bolsonaro rovněž obvinil místní média, že vyvolávají paniku a hysterii.

Podle středečních údajů je v této největší latinskoamerické zemi zatím 2433 potvrzených případů nákazy koronavirem a 57 obětí. Podle expertů, citovaných už dříve deníkem El País či serverem BBC Mundo, ale může být nákaza v Brazílii časovanou bombou.

Také brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta už minulý týden varoval, že pokud nebudou přijata opatření proti šíření nákazy, zdravotnictví země koncem dubna zkolabuje.

Opatření některých států brazilské federace, které uzavřely školy, obchody i pláže a omezily volný pohyb lidí v ulicích, jsou podle Bolsonara nepřiměřená. „Úřady některých (brazilských) států a měst by měly opustit koncept spálené země,“ řekl prezident v proslovu, který v týdnu vysílala všechna média v Brazílii.

Sám musel být testován

Podle Bolsonara stačí, když se budou chránit staří lidé a ti, kteří mají zdravotní problémy. „Jiné viry zabily mnohem více lidí a nebyl kolem toho takový blázinec,“ řekl prezident novinářům podle agentury Reuters.

„To, co někteří starostové a guvernéři dělají, je zločin. Ničí Brazílii,“ dodal Bolsonaro, který se tento měsíc také podrobil testu na koronavirus poté, co se nákaza potvrdila u jeho tajemníka. Stalo se tak po návštěvě USA, kde se oba setkali s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Test měli oba prezidenti negativní.

Kvůli své nezodpovědnosti se Bolsonaro dostal do sporu i s ministrem zdravotnictví, mimo jiné poté, co se prezident 15. března účastnil mítinku a se svými příznivci si na něm podával ruce.

Ekonomika se nesmí zastavit

Bolsonaro tvrdí, že je třeba zachovat chod brazilské ekonomiky a že karanténní opatření zvýší sociální nerovnost v zemi. „To, co se stalo loni v Chile, bude nesrovnatelně menší, než co se může stát v Brazílii,“ připomněl sociální nepokoje z loňského podzimu, při nichž v Chile zemřely přes tři desítky lidí a tisíce dalších osob byly zraněny.

Bolsonarův postoj kritizuje řada místních politiků, včetně několika guvernérů, kteří Bolsonara předloni podporovali v prezidentských volbách. „V této těžké době potřebuje země zodpovědné vedení,“ kritizoval Bolsonara například šéf parlamentu Davi Alcolumbre.

Bolsonarovi se postavil i jeho dřívější spojenec, guvernér státu Rio de Janeiro Wilson Witzel, který rovněž uzavřel školy i pláže. Witzel také vyhlásil uzavření leteckého i pozemního spojení s těmi brazilskými státy, v nichž se potvrdily případy nákazy. Toto opatření Bolsonaro napadl u nejvyššího soudu, který dal za pravdu guvernérovi.

„Jako prezident byste měl jít příkladem, vést zemi, a ne ji rozdělovat,“ připojil se ke kritice Bolsonara jeho dřívější příznivec Joao Doria, guvernér státu Sao Paulo, kde je nejvíce nakažených (na 860) i obětí (48).

Lidé tloukli do hrnců

Proti Bolsonarovi, který v minulosti proslul řadou výroků označovaných za xenofobní či krajně pravicové, demonstrovali v těchto dnech i někteří obyvatelé dvou největších měst země Sao Paulo a Rio de Janeiro. Kvůli koronaviru ale nevyšli do ulic, nýbrž z oken bytů tloukli do hrnců. Tento druh protestu, nazývaný podle španělského výrazu pro hrnec/kastrol cacerolada či cacerolazo, je oblíben hlavně v Jižní Americe a Španělsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme