Zavřené přístavy i Eurotunel, stojící vlaky. Kvůli nové mutaci koronaviru se zastavila doprava do Británie

Kvůli nové mutaci koronaviru uzavřela od pondělní půlnoci zatím na 48 hodin Francie své hranice pro osobní i nákladní dopravu z Velké Británie. V reakci na zákaz francouzské vlády se od půlnoci uzavřel i britský přístav Dover pro cesty z Británie. Před půlnocí se zavřel na britské straně i terminál Eurotunelu ve Folkstone pro osobní a nákladní dopravu do Calais.

Londýn/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pondělí je i pro kamionovou dopravu zavřená cesta z Velké Británie do Francie. Proto se ještě v neděli snažili řidiči kamionů opustit ostrov | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Železniční společnost Eurostar oznámila, že v pondělí a v úterý nepojedou její vlaky z Londýna do Paříže, Bruselu, Lille a Amsterdamu, ale ani vlaky opačným směrem s výjimkou spojů z Paříže.

Brexit poznamená i převoz potravin. Cestující z Velké Británie nebudou moct mít například sendvič

Číst článek

Podle deníku The Guardian opatření způsobí chaos mimo jiné v přístavních městech Dover a Portsmouth. Nahromadí se tam zřejmě tisíce kamionů, i proto, že opatření bylo vyhlášeno jen několik hodin před začátkem platnosti. Podle BBC v této době cestuje mezi Doverem a Calais na 10 000 nákladních aut denně.

„Už nyní se tvořily v posledních dnech fronty na hranicích kvůli váznutí rozhovorů o dohodě s Evropskou unií a kvůli zvýšené přepravě před Vánoci,“ citoval deník The Guardian Roda McKenzieho z asociace silniční nákladní dopravy.

„Uzavření hranic ovlivní i dodávky zboží rychlé spotřeby, jako je čerstvá i zmrazená zelenina a zásobování na vánoční svátky,“ dodal.

Výjimka pro kamiony?

Obavy z chaosu na hranicích má i britský ministr dopravy Grant Shapps, který v neděli vyzval veřejnost a dopravce, aby nejezdili do přístavů v hrabství Kent, včetně Doveru. Správa přístavu Dover pak oznámila, že do odvolání uzavírá terminál pro cesty do Francie. Uvedla, že očekává, že uzavření bude trvat 48 hodin, stejně jako francouzská uzavírka.

WHO vyzývá Evropu k ostražitosti kvůli britské mutaci covidu-19. Může být až o 70 procent nakažlivější

Číst článek

Podle šéfa britské Federace pro potraviny a nápoje (FDF) Iana Wrighta ovlivní nynější uzavírka vánoční zásobování v Británii i ve Francii. „Dopravci nebudou cestovat ani z Francie do Británie, když jim hrozí, že tu pak uváznou,“ varoval Wright.

„Vláda musí velmi rychle přesvědčit francouzskou vládu, aby ze svého zákazu vyjmula kamiony,“ dodal.

Situaci týkající se mezinárodní přepravy má v pondělí projednávat krizový štáb COBRA pod vedením britského premiéra Borise Johnsona.

Kvůli nové mutaci koronaviru má v pondělí také Evropská unie jednat o koordinované reakci poté, co řada evropských zemí kvůli nové mutaci koronaviru v neděli oznámila omezení leteckého spojení s Británií.

Vlaky nepojedou

Kvůli zákazům cest z Británie do Francie a do Belgie v neděli oznámila společnost Eurostar, že v pondělí a v úterý nepojedou její vlaky z Londýna do Paříže, Bruselu, Lille a Amsterdamu ani z Bruselu, Lille a Amsterdamu do Londýna.

‚Vymkla se kontrole.‘ Nakažlivější mutace covidu-19 se šíří jihem Anglie, evropské státy zavádějí omezení

Číst článek

„Potvrzujeme, že pojedou jen naše vlaky z Paříže do Londýna,“ uvedla Eurostar na svých stránkách s tím, že očekává plné obnovení dopravy do Británie a zpět 23. prosince.

Dopravu na britsko-francouzských hranicích v posledních týdnech ovlivňují i vlekoucí se jednání Británie s Evropskou unií o dohodě o vzájemných vztazích po 31. prosinci, kdy vyprší přechodné období po letošním odchodu Británie z unie.

Od ledna se tak už Británie nebude řídit unijním právem a její obchodní a další vztahy s Evropskou unií se změní. Nebude-li dohoda schválena, očekávají se citelnější dopady pro obě strany.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v neděli vyzvala vládu, aby vyjednala prodloužení přechodného období s Evropskou unií, a to i vzhledem k nové mutaci koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme