Bulharsko zpřísňuje covidové restrikce. Nejméně tři týdny budou zavřené restaurace i školy

Bulharsko ve snaze zabránit dalšímu šíření koronavirové nákazy zavře školy, restaurace, obchodní centra či posilovny. Podle agentury Reuters to ve středu ohlásil premiér Bojko Borisov. Opatření má podle předsedy vlády zabránit zahlcení zdravotnického systému země. Nové restrikce začnou platit v pátek a potrvají do 21. prosince.

Sofia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti novým opatřením proti koronaviru ve středu protestovalo několik stovek Bulharů a požadovalo rezignaci vlády, kterou viní z neschopnosti provést zdravotnickou reformu a rovněž z rozsáhlé korupce | Foto: Stoyan Nenov | Zdroj: Reuters

„Ukazuje se, že na na covid-19 má dopad pouze jediná věc: snížení společenských kontaktů a karanténa. Abychom ulevili tlaku na nemocnice, které jsou na hraně svých kapacit, zavádíme na tři týdny opatření,“ řekl Borisov.

Bulharský premiér Borisov je kvůli protestům ochotný odstoupit. Vláda by podle něj měla zůstat do voleb

Číst článek

V rámci uzávěry přejdou školy a univerzity na on-line výuku, školky budou uzavřeny zcela. Soukromá shromáždění budou omezena na 15 lidí, zavřít budou muset všechny restaurace, bary, kavárny a noční kluby. Bude rovněž platit zákaz turistických cest po Bulharsku i do zahraničí.

Po protestech z řad podnikatelů umožní vláda fungování menších obchodů a budou se moci odehrávat sportovní utkání, byť bez diváků. Divadla zůstanou otevřená na 30 procent kapacity.

Podobně jako další země střední a východní Evropy i Bulharsko zvládlo první vlnu pandemie covidu-19 na jaře relativně úspěšně, na podzim však začal počet nakažených rychle stoupat.

Bulharsko otevírá hranice pro lidi ze zemí Evropské unie, čeká je ale čtrnáctidenní karanténa

Číst článek

Sedmimilionová země za poslední den zaregistrovala 4382 nových případů nákazy, čímž celková bilance vzrostla na 129 348. Bezmála 6400 lidí je nyní s covidem-19 v nemocnici, z nichž 400 leží na jednotkách intenzivní péče. Situace v nemocnicích je napjatá, mnohým chybí lékařský personál kvůli nákaze šířící se mezi zdravotníky.

V Bulharsku je počet úmrtí s covidem-19 na 100 000 obyvatel v posledních 14 dnech po Belgii a Česku třetí nejvyšší v Evropské unii. Celkem již komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo 3226 lidí.

„Restrikce jsou zapotřebí, aby se omezilo šíření infekce, snížil se počet obětí a aby mohly bulharské rodiny oslavit Vánoce,“ řekl hlavní hygienik Angel Kunčev.

Proti novým opatřením ve středu protestovalo několik stovek Bulharů a požadovalo rezignaci vlády, kterou viní z neschopnosti provést zdravotnickou reformu a rovněž z rozsáhlé korupce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme