Německo plánuje stálé kontroly na hranicích s Českem. Sasko zpřísní podmínky pro pendlery

Sousední Sasko kvůli epidemické situaci v Česku výrazně zpřísní podmínky pro pendlery. Oznámil to ve čtvrtek saský premiér Michael Kretschmer, informovala agentura DPA. Bavorský premiér Markus Söder pak prohlásil, že příhraniční regiony v Česku by mělo Německo prohlásit za oblasti s výskytem zmutovaného koronaviru. Takové hodnocení Česka by mohlo vést ke znovuzavedení hraničních kontrol.

Berlín (Aktualizováno: 16:36 11. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroly na hranicích mezi Českem a Německem by se mohly obnovit (ilustrační foto) | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

Německo zřejmě označí příhraniční regiony v České republice jako oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací. Listu Süddeutsche Zeitung to řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer s tím, že to umožní obnovení hraničních kontrol. Seehofer uvedl, že o přísnější hodnocení Česka požádalo Sasko s Bavorskem a že kancléřka Angela Merkelová s tím souhlasí.

Na Sněžku se o víkendu většina lidí nedostane. Vláda uzavřela kvůli covidu tři okresy

Číst článek

Výjimku by podle saského premiéra Kretschmera měli dostat jen zdravotníci, pečovatelé a někteří pracovníci v zemědělství.

Testovat se zřejmě budou muset každý den. Kretschmer zdůraznil, že opět nabídl českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) pomoc.

Situace v Česku se podle saského premiéra zhoršuje, a je proto nutné izolovat některá ohniska nákazy. Za zpřísňováním opatření pro pendlery je i to, že je v Česku na postupu britská mutace koronaviru. Kretschmer zdůraznil, že ho vývoj v sousední zemi mrzí.

Saský premiér se dlouho bránil omezování pohybu pendlerů přes hranici a zdůrazňoval, že jsou čeští pendleři pro Sasko nepostradatelní, obzvlášť ve zdravotnictví a sociální péči.

Právě lidé, kteří dojíždí z Česka do Saska za prací do nemocnic a pečovatelských domů, by měli dostat z nových opatření výjimku. Dál by mohli přes hranice za prací jezdit i lidé pracující v zemědělství, především v živočišné výrobě. „Další výjimky nebudou možné,“ zdůraznil Kretschmer.

Povinností by podle předsedy saské vlády měly být nově každodenní testy na koronavirus. Uvažuje se i o určité formě karantény pro pendlery, kteří by se museli po návratu z práce zdržovat jen doma. Sám Kretschmer ale připustil, že možnosti kontroly by byly v takovém případě značně omezené.

Trojice bavorských okresů zpřísňuje opatření pro české pendlery. Smí jet jen přímou cestou do práce

Číst článek

Zemský premiér ve čtvrtek také řekl, že Babišovi opět nabídl pomoc se zvládáním epidemické situace. Dva ze tří okresů, které česká vláda uzavřela, hraničí se Saskem. Jde o Cheb a Sokolov.

Kretschmer také zdůraznil, že je jen na Česku, zda saskou nabídku pomoci využije.

Po zařazení Česka mezi epidemicky vysoce rizikové země na konci ledna žádalo Sasko po pendlerech dva negativní testy na koronavirus týdně. Bavorsko trvalo na testování přeshraničních pracovníků každých 48 hodin.

Už od čtvrtka platí omezení pro pendlery z Česka také v bavorských příhraničních okresech Tirschenreuth, Cham a Neustadt an der Waldnaab. Ve středu okresy oznámily, že pendleři budou moci nově jet jen přímou cestou do práce a bez zastávky a poté se ihned vrátit do Česka.

Česko jako oblast s mutacemi?

O zařazení na německý seznam oblastí s výskytem mutací rozhodují společně ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví, toto spolkové grémium zasedá v pátek.

Německo od 24. ledna považuje Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, do té doby ho označovalo jako rizikovou. Důvodem je vysoká míra infekce v zemi. Zpřísněné hodnocení znamená, že do Německa lze cestovat jen s negativním koronavirovým testem, po příjezdu je povinná karanténa.

Výjimku z karantény mají pendleři, kteří se v Sasku doposud museli testovat dvakrát týdně a v Bavorsku každých 48 hodin. Sasko se ale nyní rozhodlo opatření zpřísnit.

Německo prodlouží karanténu nejméně do 7. března, shodla se Merkelová se spolkovými zeměmi

Číst článek

Od čtvrtka zpřísnily režim pro pendlery bavorské příhraniční okresy Tirschenreuth, Cham a Neustadt an der Waldnaab. Čeští přeshraniční pracovníci mohou jet do práce jen přímou cestou a bez zastávky, poté se musí ihned vrátit do Česka.

Söder již ve středu večer v rozhovoru s televizí ZDF nevyloučil možnost uzavření hranic s Českem. Ve čtvrtek pak uvedl, že do Bavorska by bez výjimky mělo být možné cestovat jen s negativním testem, jeho vyhotovení až po příjezdu nebude možné.

Söder považuje za velmi pravděpodobné, že takovéto řešení bude zvoleno. Dodal, že Mnichov se spolkovou vládou v této věci jedná. „Toto výrazně zlepší naši jistotu,“ řekl.

Bavorsko se obává, že přeshraniční pracovníci do této spolkové země zavlečou nakažlivější mutace. Ty se ve velké míře vyskytují nejen v Česku, ale také v alpském regionu Tyrolsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme