Politici žádají Berlín, aby varoval před Chorvatskem. Třetina nemocných si koronavirus doveze z dovolené

Německá vláda čelí nátlaku, aby na seznam rizikových zemí zařadila Chorvatsko. Požadují to premiéři dvou jihoněmeckých spolkových zemí a zásadně proti nejsou ani hygienici. Na jadranském pobřeží totiž rychle roste počet nových případů koronaviru. Chorvatsko za středu zaznamenalo 219 případů nákazy koronavirem. Celkem se v zemi se čtyřmi miliony obyvatel nakazilo již 7074 osob, 168 z nich s nemocí covid-19 zemřelo.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na koronavirus v Německu.

Testování na koronavirus v Německu. | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

Mezi rizikové země Chorvatsko chtějí zařadit premiéři Bavorska a Bádenska-Württenberska, tedy dvou nejjižnějších regionů. Důvod je celkem nasnadě - v obou zemích jsou letní prázdniny sotva v půlce a na jadranské pobřeží je to pomalu blíž, než k Severnímu nebo Baltskému moři.

Rakousko vydalo varování před cestami do Chorvatska kvůli koronaviru. Začne platit od pondělí

Číst článek

Zemské vlády tak mají obavy, že se situace bude jen zhoršovat a chtějí, aby tam Němci tolik necestovali. Němci vracející se z Chorvatska nyní na žádné testy nemusí, zatímco po příjezdu z rizikové destinace si ho v Německu musí dělat naprosto všichni.

Seznam těchto států vede Institut Roberta Kocha a sleduje v podstatě jediné kritérium - za nebezpečné označuje země, kde se za posledních sedm dní nakazí v průměru 50 lidí na 100 tisíc obyvatel. Chorvatsko může tuhle hodnotu brzy přesáhnout, v tuhle chvíli je skoro na 47. Zatím je ale těsně pod tou hranicí.

Situace v Německu

V úterý přibylo v Německu celých 1500 případů, což je nejvíc od začátku května. Více než třetina nakažených si koronavirus přivezla z dovolené - nejčastěji z Kosova, Turecka a Chorvatska.

S Jadranem je mimochodem spojené i jedno nebezpečné ohnisko v Bavorsku. Nákazu tam zavlekla čtveřice turistů, kteří se sice hned na hranicích nechali otestovat, na výsledky ale čekali více než týden a mezitím vyrazili do práce a za přáteli. Úřady tím pádem musí najít až stovky kontaktních osob.

Zpátky do lavic s koronavirem v zádech. V Německu museli po pár dnech znovu zavřít dvě školy

Číst článek

Bavorské úřady nestíhají zpracovávat testy a stovkám nakažených nějakou dobu ani neřekly, že byl jejich test pozitivní. Není vyloučené, že kvůli této prodlevě vznikla nějaká další ohniska. Obecně je na tom Bavorsko v rámci celého Německa nejhůř, a navrátilci z dovolené by mohli problémy ještě posílit.

Systém povinných testů

Ve většině případů je nyní test na koronavirus pro Němce zdarma. Vedle navrátilců z rizikových zemí si ho můžou udělat i lidé po příjezdu odjinud, pokud chtějí mít jistotu. S úhradou testů ale nesouhlasí stále víc politiků, protože to začíná zatěžovat rozpočet.

Každá procedura vyjde v přepočtu asi na 1700 korun a test si už udělaly tisíce turistů. Ministr zdravotnictví Jens Spahn tvrdí, že proplácení testů je ve veřejném zájmu, protože jinak by se ta pravidla obcházela.

Starostové Berlína a Hamburku, stejně jako třeba poslanci strany FDP systém označují za nespravedlivý. Daňoví poplatníci tu podle nich nejsou od toho, aby platili za lidi, co se neřídí varováním. Zatím je to ale spíš jen politická debata - změna financování se v tuhle chvíli neplánuje.

Václav Jabůrek, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme