Na nový koronavirus již zemřelo více než 40 lidí, nakažených je přes tisíc. První případ hlásí Austrálie

Čína zaznamenala dalších 15 úmrtí kvůli novému koronaviru a 180 nových nakažených. Informovaly o tom podle agentury Reuters úřady provincie Chu-pej, jejímž hlavním městem je Wu-Chan, kde se nemoc poprvé objevila. Podle agentury Bloomberg si tak nový virus vyžádal již nejméně 41 obětí a nakazil více než tisícovku lidí. Austrálie hlásí první potvrzený případ nákazy novým koronavirem, ve Francii se již objevily tři takovéto případy.

Peking/Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující s rouškami před nádražím v Pekingu (fotografie z 20. ledna 2020) | Foto: Mark Schiefelbein | Zdroj: ČTK/AP

Pacient byl podle australských úřadů hospitalizován na předměstí Melbourne. Ministryně zdravotnictví státu Viktorie Jenny Mikakosová uvedla, že nemocný je muž čínské národnosti, který přiletěl do Austrálie 19. ledna z čínského města Kuang-čou.

„Je důležité zdůraznit, že není důvod k obavám,“ řekla ministryně. „Pacient je izolován, podstupuje léčbu a v této fázi nemáme podezření na žádné další případy,“ dodala.

Nikdo to nebral vážně, dost lidí je v šoku, popisuje situaci ve Wu-chanu Čech, který tam studuje

Číst článek

Podle lékařů vyvolává nový koronavirus onemocnění s příznaky chřipky. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

V povinné karanténě je přes 40 milionů lidí, kteří nesmějí opustit celkem 13 velkých měst - všechny v provincii Chu-pej. 

Po Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, přerušilo letecké, autobusové i vodní spojení s ostatními částmi Číny dalších 12 měst v centrální provincii Chu-pej.

Virus se na konci loňského roku objevil v jedenáctimilionovém městě Wu-chan. Případy úmrtí nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i z dvou dalších regionů nejlidnatější země světa.

Většina z potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Onemocnění ale bylo potvrzeno i v několika zemích mimo Čínu.

Epidemiolog: Koronavirus se může rozšířit po celém světě. Na superpřenašeče jsou krátké i termokamery

Číst článek

Druhou infikovanou osobu potvrdily také Spojené státy. Kromě několika asijských států v pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady. Všichni tři nakažení navštívili Čínu a nyní jsou hospitalizováni v Paříži a v Bordeaux, napsala agentura AFP.

Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví se ale zřejmě budou objevovat i další případy.

České ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy. Výzvu, aby necestovali do Číny, adresovala občanům své země také například ruská vládní agentura Rosturizm.

Některé země, včetně Itálie, Británie či Srbska, zavedly na letištích oddělené prostory pro pasažéry cestující z postižených oblastí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme